NASA, Güneş Patlamalarının Geleceğini Açıkladı

Uzay ajansı, solar en az sona erdiği vakit, konut sahibi yıldızımızın intikam için tekrar canlanacağını açıkladı. Güneş, şimdi solar minimum’a yeni girdi ve kabaca 11 yıl kalması bekleniyor. Fakat solar maksimum geldiği vakit oluşacak güneş patlamaları çok güçlü olabilir. 

NASA, internet sitesinde: “Güneş, solar asgarî bittiği vakit, patlak verecek güneş aktivitelerinin önümüzdeki birkaç sene daha yaygın olacağını bekliyoruz” dedi. NASA, 2011’de gelen son 'canavar' güneş patlamalarını gösteren bir görüntü yayınlayarak, gerçekleşecek olayı örnekledi ve “Gelecek olayın değeri çok büyük. Tüm Dünya, Güneş’ten yayılacak sıcak gazın altında kalabilir” diyerek patlamanın değerini vurguladı. 

Güneş patlamaları, gezegenimizin etrafındaki dış atmosferi ısıtıp genişlettiğinden dolayı, global teknolojiye ziyan verebilir. Bu da, uydu sinyallerinin şişmiş atmosfere ulaşma isteği hasebiyle internet servislerinin, GPS navigasyonlarının ve uydu televizyonlarının ve cep telefonu sinyallerinin azalacağı manasına gelir. 

Başa dön tuşu