Falcon Heavy, 152 İnsanın Küllerini Uzaya Taşıyacak

Daha evvel iki kere fırlatılan ve başarılı sonuçlar elde edilen Falcon Heavy roketi üçüncü kere fırlatılmaya hazır. Her fırlatılmada uzaya birtakım materyaller götüren roket, bu sefer de 152 insanın küllerini uzaya taşıyacak.

SpaceX, külleri uzaya çıkarmak için direkt olarak ailelerle değil bu iş üzerine ağırlaşan Celestis isimli özel şirketle birlikte yürütüyor. 1994 yılında kurulan şirket, uzaya şimdiye kadar 15 farklı roket gönderdi. Celestis, daha evvel de uzaya kül götürme sürecini gerçekleştirmişti. Şirket, 2008 yılında Star Trek oyuncusu James Doohan’ın küllerini yörüngeye çıkarmıştı.

Celestis, küllerin yassı metal bir kapsül içerisinde uzaya götürüleceğini belirtti. Teknisyenler, 152 kapsülü birbirine bağlamış durumdalar. Her kapsül, tıpkı boyut ve yükte değil. Aileler, 1 gram ile 7 gram ortasında bir kül ölçüsü seçebiliyor. Bu farklılıkların sebebi iddia edebileceğiniz üzere maddi.

Celestis hakkında 'Heavenly Bodies' adlı bir belgesel çeken Smithsonian sözcüsü, STP-2 vazife uçuşundaki kapsüllerde mezar taşı kelamlarına benzeyen cümlelerin olduğunu söyledi. Kapsüllerin kimilerinde “Yıldızlara ulaş” ve “Sonsuza dek bizimlesin” gibi cümleler yer alıyor.

Başa dön tuşu