Casio’nun 39 Yıl Önce Ürettiği Dokunmatik Ekranlı Kol Saati

Akıllı saatlere dokunmatik ekran gelmesine daha birkaç yıl evvel birinci defa şahit olduğumuzu düşünürüz. Dokunmatik ekranlı akıllı telefonların 2000’li yıllarda yavaş yavaş tanıtılmaya ve piyasaya sürülmeye başlanmasıyla tabi ki bu bilgi kulağa epey gerçek geliyor. Pekala dokunmatik ekranlı saatler sahiden de 21. yüzyıla mı ait?

1946’da kurulan Casio’nun piyasaya sürdüğü birinci ürün bir yüzüktü oldu. Bu yüzük insanların sigara üzere objeleri tutmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştı. Tıpkı zamanda giyen kişinin ellerinin boş kalmasını sağlayan Casio’nun yüzüğü firmayı global bir marka haline getirdi. 

Başarılı çıkışın akabinde elektronik hesap makinelerinin muvaffakiyetini ön gören şirket, 1949 yılından itibaren bu bahse merak saldı, üzerinde Ar-Ge çalıştırmaları yaptı. 10 tuşa sahip tuş gruplu birinci hesap makinesini, rakiplerinde olan 3 pencereli ekran yerine yalnızca tek ekran formunda piyasaya süren Casio, yeni bir ihtilal gerçekleştirmişti. 

Yıl 1984’e geldiğinde Casio sahip olduğu hesap makinesi deneyimini yeniden o yıllara gelindiğinde sahip olduğu kol saati deneyimiyle birleştirdi. Kol saati ve hesap makinesini birebir eser üzerinde toplayan Casio, kestirim edilenden çok daha sıradışı bir şey yaptı.

Casio 1984’te dokunmatik ekrana sahip kol saatini piyasaya sürmüştü:

Saatin cam ekranının sahip olduğu dokunmatik özelliği hesap makinesi süreçlerini yapmak için kullanılıyordu. Saatin camına parmak ile çizilen sayılar ve işaretler saatin üst tarafında bulunan küçük dikdörtgen ekranda beliriyor ve bu sayede süreçler de gerçekleşiyordu. Nitekim saat, bundan da daha fazlasına sahipti.

Casio AT-552 model dokunmatik ekranlı saat, hesap makinesi fonksiyonu görmesinin yanında birebir vakitte kalori sayımı bile yapıyordu. Böylesine karmaşık bir teknolojinin 1984 yılında kullanılmış ve muvaffakiyet elde etmiş olması hakikaten muazzamdı.

Başa dön tuşu