Doktorlar Kadar İyi Teşhis Koyan Röntgen Yapay Zekası

Bugün eğitimsiz olan rastgele bir beşere göğüs röntgeni verirseniz size pnömanileri, nodülleri, atelaktazileri gösteremez. Hatta birden fazla kişi için bu sözcükler fakat Google’dan aranıp bulunabilecek karışık kavramlardır.

Öte yandan bu fiyatsız internet sitesindeki yapay zeka, yüklenen görselleri yüzde 80 isabet oranıyla yorumluyor. Bir öbür tabirle ortalama bir radyolog ile birebir muvaffakiyet yüzdesine sahip.

Açık kaynak kodlu yapay zeka sayesinde mümkün olan bu sistem, tarayıcınız üzerinden çalışarak teşhis koymaya yardımcı oluyor. Meşhur WebMD artık makine öğrenmesini de kullanıyor.

Chester AI radyoloji asistanı isimli yapay zeka, Montreal Üniversitesi’nden Joseph Paul Cohen tarafından geliştirildi. Yapay zeka görseli tarayarak gerekli sonuçlara ulaşıyor. Her ne kadar Cohen bir tıp hekimi olmasa da sıhhat ve derin öğrenme üzerinde çalışıyor. Daha evvel BlindTool isimli bir uygulama yazan Cohen, bu uygulamayla görme engelli şahıslar için telefon kamerasının kullanılabildiği bir uygulama geliştirmişti.

Arayüzde yer alan göstergeler, hastalıklara sahip olma riskini gösteriyor. Böylelikle hastalıkların teşhisi konusunda yardımcı olabiliyor. En güzeli yeniden de bir doktora görünmek olsa da fikir vermesi için hayli yararlı ve gelecek için de umut vaat eden bir yazılım olan Chester AI, geleceğin tıp dünyası hakkında da bilgi veriyor.

Başa dön tuşu