Fransa, Uzay Kuvvet Komutanlığı Kurduğunu Açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cumartesi günü yaptığı açıklamada sonunda ülkesinin hava kuvvetlerinin bir kesimi olacak yeni bir ulusal askeri uzay kuvvet komutanlığı kurulduğunu duyurdu. Macron, klâsik Bastille Günü öncesi bir resepsiyon için toplanan askeri geçit merasiminde, “Uzaydaki kapasitelerimizin gelişmesini ve güçlendirilmesini sağlamak için Eylül ayında yüksek bir alan buyruğu oluşturulacak” dedi. Macron, uzayda yenilenen askeri odağı “gerçek bir ulusal güvenlik sorunu” olarak nitelendirdi.

Macron, geçen yıl uzay savunması için bir stratejiye olan gereksinimden bahsetti ve bunun sonucunda bu teşebbüsü gerçekleştirdiklerini söyledi. Macron, “Onayladığım, savunma bakanlığı tarafından bana önerilen yeni mekânsal ve askeri doktrin, yer savunmamızı sağlamamıza müsaade verecek. Uzaydaki durum hakkındaki bilgimizi pekiştireceğiz, uydularımızı etkin bir şekilde daha düzgün koruyacağız” dedi. Savunma Bakanı Florence Parly, fonun detaylarını ileriki bir tarihte açıklayacağını söyledi.

Fransa’nın uzayda askeri hazırlığını arttırmak istemesi; ABD’ye, Çin’e ve Rusya’ya karşı bir atılım olarak yorumlanıyor. Gözlemciler; casus uydular, pozisyon izleme, bağlantı ve siber ataklar da dâhil olmak üzere askeri faaliyetlerin giderek artan bir formda Dünya’nın yörüngesinde kurulmakta olduğunu gözlemliyorlar. Fransa, uzayda savunmaya 3,6 milyar euro tahsis eden 2019 ve 2025 ortası askeri harcama planına sahip. Bu plan, Fransa’nın CSO müşahede ve Syracuse irtibat uydularının yenilenmesini, üç CERES elektromanyetik izleme uydularının fırlatılması ve GRAVES isimli mekânsal radar gözetleme sisteminin modernizasyonunu içeriyor.

Pentagon, Trump'ın uzayda “savaşla uğraş alanı” ilan eden buyruklarla ilgili yeni bir Uzay Gücü için planlar hazırladı. Lakin bu proje, hâlâ ABD Kongresi'nin onayını gerektiriyor. Mart ayında Birleşmiş Milletler, uzayda silahlanma yarışını tedbire gayeli görüşmelerde muahede sağlanamayacağını belirtmişti.

Başa dön tuşu