SpaceX’in Roketinin İnişten Sonra Denize Düştüğü Açıklandı

SpaceX'in Falcon Heavy Roketi'ne itiş gücü sağlayan ana roket, misyonlarını gerçekleştirdikten sonra başarılı bir halde denizde bulunan platforma inişini gerçekleştirdi. 3 roketi de yeryüzüne muvaffakiyetle indiren SpaceX'in drone gemisine inen ana roketinin dalgalara kurban gittiği açıklandı.

“Fırtına sebebiyle ortaya çıkan büyük dalgalar koşulları kötüleştirdikçe Falcon Heavy Booster roketi de bundan etkilenmeye başladı ve nihayetinde dik kalamadı” diyen SpaceX, açıklamasına “Falcon Heavy Booster'ı daha sağlam durur hâle getirmeyi umuyorken ekibimizin güvenliğini her vakit önde tutacağız. Önümüzdeki görevlerin bu üzere bir durumdan bir daha etkilenmesini beklemiyoruz” formunda devam etti.

Şirketin kurucusu ve CEO'su Elon Musk ise resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda “Motorlar sağlam üzere duruyor. Araştırma sonucunu bekliyoruz” dedi. SpaceX, sahip olduğu güçlendirici roketleri misyondan misyona tekrar kullanarak üretim maliyetini düşürüyor ve etraf kirliliğinin artmasına mani oluyor. Bu bağlamda bu formda yanılgıların yeni sayılabilecek bir sistem için oluşabilmesi olağan duruyor.

Başa dön tuşu