Mars’tan İlk Killi Toprak Örnekleri Geliyor

NASA’nın Mars’a gönderdiği Curiosity aracı Mount Sharp bölgesinden birinci killi toprak örneklerini aldı. Uzay ajansının aslında sondaj misyonları için hedeflediği birinci bölge burasıydı. Uzay aracı bölgeden birinci örnekleri 6 Nisan tarihinde aldı ve 10 Nisan’da da bu örnekleri tahlil etmeye başladı. Bilim insanları şu an Curiosity’den gelecek olan tahlil sonuçlarını bekliyor.

Su, başka gezegenlerdeki dünya dışı hayat için en temel kaynak olarak görülüyor ve bilim insanları uzunca bir mühlet Mars’ın nemli bir atmosfere ve Dünya’dan çok da farklı olmayan bir tabiata sahip olduğunu düşünüyordu. Fakat bugün biliniyor ki Kızıl Gezegen hayli sert şartlara ve epeyce ince bir atmosfere sahip. Ayrıyeten gezegende bulunan tek su örneği de gezegenin dondurucu güney kutbundaki buzul örtüsünün altında yer alıyor.

Killi toprağın varlığı, NASA’nın, Mars’ın kadim geçmişiyle ilgili daha ayrıntılı bir bilgiye sahip olmasını ve daha uygun anlamasını sağlayacak. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan (JPL) Jim Erickson “Curiosity, neredeyse yedi yıldır vazifede. En nihayetinde killi toprağın sondajı, bu yolculuğumuzdaki en kıymetli kilometre taşı” dedi.

NASA’ya nazaran araç, sondaj işini epey kolay bir halde halletti ve temel kaya umulandan daha yumuşak çıktı. Lakin bu sondaj misyonunun sıvı su arayışı için büyük bir keşif olması pek de mümkün değil. NASA, bu misyonda antik devirdeki suların 5 km uzunluğundaki Mount Sharp’ı nasıl şekillendirdiğini öğrenmeyi umuyor.

Ayrıca bu kayaların; 3,5 milyar yıl evvel birtakım ırmak çökeltileri tarafından antik göl yataklarında şekillendiğine inanılıyor. NASA’nın söylediğine nazaran “Mars’ın öbür bölgelerindeki sular üzere göller de en nihayetinde kurumuş”

JPL Curiosity bilim insanlarından Ashwin Vasavada “Dağın her katmanı bir bulmaca kesimi. Her katmanı, Mars’ın tarihine dair ipuçları barındırıyor. Birinci örneklerin bize antik etraf hakkında neler söyleyeceği konusunda hayli heyecanlıyız, bilhassa de su konusunda” dedi.

Peki, Mars’ta bulunacak bir su ne manaya geliyor? Bilim beşerlerine nazaran, Dünya’daki hayat su ile başladı. Mars’ta da misal şartlar oluşmuşsa bu, Kızıl Gezegen’de tek hücreleri ömrün evrimleşmiş olabileceğini gösterir. NASA, bahisle ilgili son olarak şu açıklamada bulundu:

 “Su, kaynar durumda ya da donmuş olsun, kimi canlılar bu ortamlarda hayatta kalabiliyor.”

Başa dön tuşu