NASA’nın Günün Fotoğrafında Bir Türk’ün Fotoğrafı Yer Aldı

Türk astronomi fotoğrafçısı Betül Türksoy tarafından çekilen bir fotoğraf, NASA tarafından günün fotoğrafı olarak seçildi. Tek bir karede hem Ay hem de Jüpiter'le birlikte uydularının görüntülendiği bu fotoğraf, NASA'nın 'Günün Astronomi Fotoğrafı' olarak arşivlendi. İşte Betül Türksoy tarafından çekilmiş o fotoğraf;

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Betül Türksoy, bu fotoğrafı 20 Mayıs'ı 21 Mayıs'a bağlayan gece saat 02.59'da çektiğini belirterek, NASA'nın 23 Mayıs'ta bu fotoğrafı günün astronomik fotoğrafı olarak seçtiğini öğrendiğini söyledi. Fotoğrafı çektiği andaki yaşadıklarını anlatan Türksoy, Ay ve Jüpiter'in yakınlığını fark ettiğini, bu anı görüntülemek için makinesini hazırladığını belirtti. Ay'ın önünden geçen ince bulut katmanını beklediğini belirten Türksoy, pozlama bedelini artırarak bu fotoğrafı çekmeyi başardığını söz etti. NASA'nın bu aktifliğini yıllardır takip ettiğini söyleyen Türksoy, bu arşivde kendi fotoğrafı bulunduğu için çok memnun olduğunu söz etti.

Henüz bir lise öğrencisiyken uzay bilimlerine merakının başladığını belirten Türksoy, 90'lı yıllarda meteor yağmurlarını izlemeyi çok sevdiğini ve 1997 yılında da Hale-Bopp kuyruklu yıldızını izlediğini söyledi. Şu an mimar olan fakat bunun yanında farklı alanlarda da kendini geliştiren ve pek çok hobi sahibi olan Türksoy, bu fotoğraf makinesini ona eşinin aldığını ve makinesiyle binlerce fotoğraf çektiğini söyledi. İlgi alanının bilhassa Ay olduğunu belirten Türksoy, çekim yapmadan evvel tarihi planladığını ve hayatını da buna nazaran düzenlediğini söyledi.

Türksoy'un çekmiş olduğu bu fotoğrafa gelecek olursak; fotoğrafın sol tarafında bulunan Ay'dan fazla sağ tarafı daha büyük bir değer taşıyor. Sağ tarafta bulunan parlak noktanın Jüpiter ve etrafında bulunan küçük noktacıkların da Jüpiter'in uydularından Ganymede, Callisto ve Europa uyduları görülebiliyor. NASA'nın bu fotoğrafla ilgili yapmış olduğu açıklamalarda Ay'ın büyük göründüğüne vurgu yapılarak aslında fotoğrafın sağ tarafında bulunan Jüpiter ve uydularının Ay'dan çok daha büyük olduğu, yalnızca Europa'nın Ay'dan birazcık küçük olduğu belirtildi.

Betül Türksoy'un çektiği fotoğrafa NASA arşivi aracılığıyla ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Başa dön tuşu