Blue Origin, Ay’a İniş Aracının Motorunu İlk Kez Test Etti

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un sahip olduğu havacılık ve uzay araştırmaları şirketi Blue Origin’in BE-7 isimli aracının motoru, NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde birinci sefer test edildi. Gerçekleştirilen test, özel uzay şirketinin Ay’a iniş çalışmaları için büyük bir adım niteliğinde oldu.

Jeff Bezos, testin imgelerini Twitter üzerinden paylaşarak şu tabirleri paylaştı:

“Dün, Ay’a iniş aracımız #BE7’nin motorunun birinci ateşleme testini Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde gerçekleştirdik. Bilgiler çok uygun görünüyor ve donanımlar da kusursuz durumda. Test, tam da beklendiği üzere 35 saniye sürdü. Tüm övgüler @BlueOrigin takımına ilişkin. Doğal ki @NASA_Marshall’a da yardımlarından ötürü teşekkürler!”

Likit oksijen ve hidrojenle çalışan BE-7 motoru, Dünya’nın doğal uydusu Ay’a inerken yumuşak bir iniş yapmayı mümkün kılacak. Bunun yanı sıra iki yakıt da Ay’ın yüzeyinden bir gün içerisinde elde edilebiliyor.

Blue Origin, uzun vakittir beklenen Ay misyonunu Mayıs ayında gerçekleşen gizemli bir basın etkinliğinde açıklamıştı. Şirket, aktiflik sırasında Blue Moon iniş aracı için yeni bir tasarım da tanıtmıştı. Yeni tasarım, 6,54 tonluk kargonun yanı sıra astronotları taşıma kapasitesine sahipti.

Şu an için ABD’li astronotların Blue Moon aracını kullanıp kullanmayacağıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmasa da yakın vakitte bir açıklama geleceğini söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu