ChromeOS, iOS Cihazlarına USB Tethering Desteği Verecek

Chrome OS, Google tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemi. 7 Temmuz 2009 tarihinde duyurulan Chrome OS, 15 Haziran 2011 tarihinde Chromebook’un piyasaya sürülmesiyle birlikte ortaya çıktı. Çıktığı günden bu yana iOS cihazlarına USB tethering desteğini sunmayan Chrome OS, geliştirici grubun kararıyla artık bu dayanağı vermeye başlayacak. 

USB Tethering, taşınabilir aygıtınızı bir modem üzere kullanabilmeniz manasına geliyor. Olağanda bunu USB kablonuz olmadan da yapabiliyorsunuz lakin bu olay hem daha az sağlam oluyor hem de daha çok şarj yiyor. USB tethering desteği ise telefonunuzdaki internet temasınızı, telefonunuzu bir modemmiş üzere kullanarak USB kablosu ile bilgisayara aktarabilmenizi sağlıyor. Şayet şu anda ChromeOS kullanan bir cihaza iPhone ya da iPad bağlarsanız, sistemde sırf bir USB aygıtının bağlandığı ve ethernet özelliklerine sahip olmadığını görürsünüz. ChromeOS’in bir sonraki güncellemesiyle gelecek tethering özelliği bu durumu bilakis çevirecektir. 

Chromium Gerrit’te ‘Chrome Unboxed’ isimli kullanıcı tarafından “iPhone için USB tethering desteğini etkinleştir” yazan bir başlık açıldı. Bu başlık, özelliğin bir sonraki ChromeOS güncellemesiyle birlikte geleceğini doğrular nitelikte. 

Başa dön tuşu