Hırsızlığı Gerçekleşmeden Tespit Edebilen Yapay Zeka

Son yıllarda çabucak her alanda yapay zeka kullanılmaya başlandı. Bilhassa derin öğrenme modelinin hayatımıza girmesinden sonra çok daha süratli ilerleyen yapay zeka, tıptan astronomiye, otonom araçlardan yeni metamateryaller üretilmesine pek çok alanda kullanılıyor. Yapay zeka artık de bekçilik vazifesini üstlenmiş durumda.

Vaak, Ryo Tanaka’nın kurduğu üçüncü teşebbüsü. Pek çok data idare şirketi olduğunu lakin işlenmemiş bilgiyi yöneten hiçbir şirket olmadığını söyleyen Tanaka, bu maksatla birinci olarak insan davranışlarını görüntü manzaralarını kullanarak incelemeye odaklandı. Sonucunda da ortaya bu müşahede yapay zekası çıktı.

VaakEye firmanın birinci eseri olarak piyasaya çıktı. Aylık 162 dolar karşılığında bu yapay zeka, güvenlik kameralarından gelen canlı imgeleri eşzamanlı olarak inceleyerek kuşkulu davranışları tespit ediyor. Akabinde da insan vazifelileri mümkün hırsızlıklara karşı uyarıyor. 

Sistemi eğitmek için 100.000 saatten fazla görüntü imajı kullanıldı. Bu manzaraların kimilerinde aktörler hırsızlık olaylarını canlandırırken kimilerinde da gerçek kamera imajları kullanıldı.Tanaka, sistemin gergin gözüken, kameraları arayan, olağandan süratli hareket eden bireyleri gözlemlediğini belirtiyor. Sistem ayrıyeten raflardan çantalara ya da ceplere giren eserleri de takip ediyor. Sisteme nazaran her hareketin bir şüphelilik derecesi var ve bir kişi aşikâr bir kuşku noktasına ulaştığında sistem otomatik olarak insan çalışanları uyarıyor.

Hafifletilmiş azınlık raporu tadındaki bu sistem, Japonya’da şu anda 50 mağazada kullanılıyor. Tanaka, hedeflerini global pazara açılmak olarak belirtirken, şu anda da %81 muvaffakiyet oranına sahip olduklarını belirtiyor.

Sistem, insan bedenini 100 farklı noktayı referans alarak takip ediyor. Bu sistem ileride daha farklı davranışları da inceleyebilme potansiyeli taşıyor. Taarruz, taciz üzere olaylar da ileride bu kameralar tarafından takip edilebilecek. 

Sistemin nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.

Başa dön tuşu