Bilimsel Olarak Kanıtlanan 5 Beyin Güçlendirme Tüyosu

Ruh Sıhhati Vakfı, kısa mühlet evvel gerilim araştırması için Birleşik Krallık’ta bir anket gerçekleştirdi. Ankete katılanların yüzde 74’ünün kendilerini “bunalmış ya da meselelerle baş edemeyen” kişiler olarak tanımladılar. Yani stress, beyin aktifliğini ruhsal olarak düşürüyor.

Beyin gücünü arttırmak için, yüksek kaliteli bir uyku uyumak, sistemli idman yapmak üzere herkesin bildiği şeyler var. Lakin, zihninizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için birtakım ekstra güçlendirici etkenler var. Sizler için 5 adet beyin güçlendirici tekniği derledik.

1. “Nootropik” vitamin içeren besinler tüketmek:

“Nootropik” sözü sizin için yabancı bir söz olabilir, fakat atletler tarafından yeterli bilinen bir tarif. Nootropikler, zihinsel performansı ve beyin sıhhatini arttırabilen, bilhassa odak, hafıza, irade, ruh hali, yaratıcılık ve verimlilik üzere yönetici fonksiyonları olan bir unsurdur. Ender bulunan bitki özlerinden elde edilen bu vitaminler beyin gücünü arttırıcı fonksiyonları sebebiyle çokça tercih ediliyor.

2. Nitekim dalga geçmiyoruz: Sihirbazlık numaraları öğrenmek

Evet, sihirbazlık öğrenmek beyni geliştiriyor. Sihirbazlığın beyinde çok fazla müspet manada değişikliğe yol açtığı bilim insanları tarafından kanıtlandı. Nature tarafından yayımlanan bir araştırma, sihirbazlığın karmaşık görsellerin beyinde işlenmesi ve depolanmasını arttırdığını ortaya koydu.

3. Toplumsal bir insan olmak:

Yabancılarla etkileşim beyin için epeyce kıymetli olgulardan birisi. Farklı beşerlerle bir ortaya gelmek ve farklı irtibat usulleri geliştirmek, beynimizin gelişimi açısından değerli bir öge. Ağır geçen bir arkadaş toplantısının akabinde konuta geldiğinizde, kendinizi zihinsel olarak çok yorgun hissedersiniz. Lakin merak etmeyin, araştırmacılar bu yorgunluğu beynin kendini geliştirmek için uğraş sarf etmesinden kaynaklandığını söylüyorlar. Şayet sizde beyninizi geliştirmek istiyorsanız, etrafınızı genişletip farklı beşerlerle irtibata geçebilirsiniz.

4. Gün içerisinde kestirmek

Eğer gün içerisinde ağır bir çalışma programınız varsa ve bu çalışma programından sonra ders, yabancı lisan eğitimi üzere zorunlulularınız varsa zorlanacaksınız. Zorlu işlerden sonra beyninizi 100 dakikalık kısa uykularla dinlendirmek, beyninizin güçlenmesine yardımcı olur. Berkeley Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, çalışma yapmadan evvel kısa bir uykuyla kestiren öğrenciler, uyumayan öğrencilere nazaran yüzde 20 daha yüksek puan aldılar.

Uykunun yararını anlayan Google ve Mercedes Benz üzere şirketler, çalışanlarına şekerleme odaları kuruyorlar. 

5. Evet bir efsane lakin gerçek: Çalışırken müzik dinlemek

Kütüphanede kulaklıkla ders çalışan insanları gördüğümüzde,dikkatlerinin dağılacağını ve verimli bir çalışma yapamayacaklarını düşünürüz. Lakin durum bunun tam zıddı olabilir. Kimi araştırmalar, müzik dinleme ile ezberleme, matematik maharetlerinin gelişmesi üzere mevzuların ortasında korelasyon (ilişki) olduğunu ortaya çıkardı.

Nootropik beslenmeden, toplumsal bir insan olmaya, şekerlemeden, çalışırken müzik dinlemeye beyin geliştiren 5 tekniğe sizler için değindik. Şayet sizde beyninizi yorgun hissediyor ve onu güçlendirmek istiyorsanız listemizde yer alan teknikleri deneyebilirsiniz. Bir sonraki listede görüşmek üzere.

Başa dön tuşu