Microsoft, Mayıs Güncelleştirmesinde Paint’i de Yenileyecek

Microsoft, çocukluğumuzun uygulaması Paint üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Bilindiği üzere bir sene evvel Paint uygulamasının Windows üzerinde artık olmayacağı söylentileri ortaya çıkmıştı. Kullanıcıların kimilerinin Paint uygulamasını bulamamaları üzerine ortaya çıkan bu söylentilerden sonra Microsoft tarafından açıklamalar yapılmış, uygulamanın kaldırılmadığı söylenmişti. Lakin Microsoft'un kullanıcılarını, Paint 3D uygulamasına yönlendirmek istediği de biliniyordu. Bu hususta Paint 3D'nin reklamları yapılmış, kullanıcılar özendirilmeye çalışılmıştı. Buna karşın yıllardır hayatımızda olan ve hepimizin artık gözü kapalı kullandığı Paint, popülerliğinden bir şey yitirmemişti.

Sonraki süreçte ise Paint uygulamasının Microsoft'un Mağaza uygulamasına taşınmasının düşünüldüğü bildirilmişti. Lakin yaşanan son gelişmelere nazaran Microsoft bu durumdan vazgeçti. Hatta öyleki mayıs ayı güncelleştirmesinde, Paint'i büyük yenilikler bekliyor.

Paint uygulamasına getirilecek olan yeniliklere bakacak olursak, Microsoft'un kullanıcılara çok daha âlâ bir Paint tecrübesi yaşatmak istediğini söylemek mümkün. Şöyle ki bundan sonra kullanıcılar, klavyelerini çok daha aktif bir formda kullanabilecekler. Örnek vermek gerekirse; klavyenizde bulunan Denetim tuşu yardımıyla bu özellikleri etkinleştireceksiniz. Akabinde da ne yapmak istediğine bağlı olarak başka klavye kombinasyonlarını kullanacaksınız. Paint üzerinde yapmış olduğunuz bir çizimin yalnızca bir kısmını seçmek istediğinizi düşünelim. Denetim tuşuna basılı tutarak 'Seç' seçeneğini faal edeceksiniz. Daha sonrada klavyenizde bulunan 'Boşluk bırakma' tuşu ve istikamet tuşları yardımıyla istediğiniz bölgeyi seçebileceksiniz.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda, kullanıcıların Paint'i daha rahat kullanabilmeleri için bu türlü bir çalışmanın yapıldığı belirtildi.

Microsoft'un mayıs ayı yenileştirmesi şu an için yalnızca Insider kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Bu ay sonu gelecek olan aktüelleştirme ile kullanıcı Paint de dahil olmak üzere pek çok yenilik bekliyor.

Başa dön tuşu