Dil Öğrenmek, Yapay Zeka ile Sorun Olmaktan Çıkabilir

Yapay zeka birçok alana elini atmış durumda ve el attığı kesimlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Yapay zekanın elinin uzandığı son alanlardan bir tanesi de lisan öğrenme yazılımları oldu. Busuu, geçtiğimiz hafta yapay zekayla güçlendirilmiş söz eğitimini yayınladı, Duolingo’nun ise yapay zekaya sahip konuşma botları bulunuyor.

Speexx’in lideri ve kurucusu olan Armin Hopp da kendi şirketlerine yapay zekayı nasıl entegre ettiklerini anlattı. Yapay zekanın epeyce fazla kullanılmaya başlandığını ve bunun bir pazarlama atağı olduğunu söyleyen Hopp, dört yıl evvel teknoloji ekosistemlerini tekrar inşa ettiklerini, yapay zekayı müşterilerinin ve kullanıcılarının faydasına kullandıklarını tabir etti.

Speexx’in yapay zekayı nasıl kullandığını da anlatan Hopp, yapılan bu değişikliğin sonuçlarından bir adedinin de rezervasyon sistemi olduğunu söylerken, yapay zekanın eğitmenleri ve koçları öğrenme davranışları, lisan düzeyleri, eğitmen profili, ilgi alanları üzere birçok değişkene nazaran otomatik olarak eşleştirdiğini lisana getirdi.

Yapay zekanın söz dağarcığı, okuma, yazma ve hatta söylem için de kullanıldığını tabir eden Armin Hopp, söylem konusunda özel bir yazılım geliştirdiklerini ve ayrıyeten yapay zekayı kullanıcının davranışlarını iddia etmekte de kullandıklarını söyledi.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin de lisan öğrenmede kullanılacağını açıklayan Hopp, mesela İtalyanca öğreniyorsanız, sanal Roma yahut Milano’ya giderek pratik yapabileceksiniz diyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte tahminen de lisan öğrenmek orta vadede artık çok büyük bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Başa dön tuşu