Bilim İnsanları Açıkladı: İnsan Çağı Geldi

Coğrafi periyotların varlığını hepimiz ilkokuldan biliyoruz. Bu devirler, dünyanın katmanlarında kendilerini belirli ediyorlar. Seri ismi verilen bu yapılardaki değişimler de devirlerin değişimini gösteriyor.

Holosen Çağ içinde olduğumuz fikri, yavaş yavaş yerini yeni bir anlayışa bırakıyor. Jeologlar, içinde yaşadığımız çağa Androposen Devri ismini vermeye karar verdiler. Bu da insan çağı manasına geliyor.

İsmi her ne kadar Yüzüklerin Efendisi üzere epik fantastik öykülerde kötülük kovulduktan sonra başlayan devirlerin isimlerine benzese de durum çok daha farklı. Bu periyotta beşerler bariz biçimde gezegenin yapısına tesir ediyorlar. Bunun için de bir numaralı sistemlerden biri nükleer silahlanma.

1950’lerde başladığı söylenen devri belirlemek için araştırmacılar birinci olarak bir ‘altın sapma’ arıyorlar. Bu sapma, coğrafik olarak oluşan katmanlarda bariz bir sapmanın ortaya çıkması olarak tanımlanıyor. Sapmanın ne olacağı konusunda ise farklı fikirler var. Bu fikirlerden en bariz olanı, atom bombaları ve hidrojen bombası testleri. Öteki alternatifler ortasında ise artan tavuk üretimi ve gitgide yükselen fosil yakıt kullanımı var.

Araştırmacıların bu sonuca varması çok da şaşırtan değil. 2016 yılında da Cape Town’da yapılan International Geological Congress’te birinci oylama yapılmış ve Androposen terimini kabul etmişti. Tabirin kullanımının yaygınlaşması ve altın sapmasının belirlenmesi ise birkaç yıl alacak.

Başa dön tuşu