ESA’dan Dünya’ya Çarpacak Asteroit Hakkında Uyarı

Uzmanlar, 40 metre genişliğindeki bir asteroidin Dünya’ya çarpma tehlikesi ihtimaline karşı ikazlarda bulundu. 2006 QV89 olarak isimlendirilen 40 metrelik asteroidin bir kent yok edecek kadar büyük olduğu söyleniyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu uzay taşının Dünya’ya çarpma ihtimalinin 7.000’de 1 olduğunu söz etti.

Bu oran epey düşük olsa da bilim insanlarının asteroidin rotasından %100 emin olmadığı ve Dünya’ya çarpma ihtimali olduğunu manasına geliyor. ESA’ya nazaran 40 metre genişliğindeki bu asteroid, insanlığı Dünya’dan silecek kadar güçlü olmasa da Çelyabinsk kazasından daha büyük sonuçlara yol açabilir.

Southern Queensland Üniversitesi’nde Astrofizik profesörü olan Jonti Hormer, insanlığın asteroitler tarafından bitme ihtimalinin hayli yüksek olduğunu söyledi. Horner bir makalesinde bu durumla ilgili şöyle söylüyor:

“Güneş Sistemi, gezegenlerin oluşumundan kalan gereçlerle çevrili durumda. Bunların bir birçok sabit rezervuarlar olan Dünya’dan uzaktaki Asteroit Jenerasyonu, Edgeworth-Kuiper Jenerasyonu ve Oort Bulutu üzere yerlerde sıkışmış durumda. Bu rezervuarlar devamlı olarak gezegenler ortası uzaya nesneler sızdırıyor. İç Güneş Sistemi, küçük toz zerreciklerinden kilometrelerce çaptaki asteroitlere kadar geniş bir alandaki çöplerin içerisinde yüzüyor. Bu çöplerin büyük çoğunluğu zararsız lakin gezegenimiz hâlâ büyük çarpışmaların izlerini taşıyor. Bu üslup olayların ne sıklıkla olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Büyük çarpışmaların sıklığıyla ilgili bilgilerimiz hâlâ kısıtlı.”

Başa dön tuşu