Chrome’un Yeni Sürümü Tüm Platformlar İçin Kullanılabilir

Google, internet tarayıcıları Chrome ile ilgili yeni bir yenileştirmeyi kullanıcılarına sundu. Getirilen bu aktüelleştirme ile kullanıcıların güvenlik düzeylerinde iyileştirmeler yapılırken Chrome'a da kimi yeni özellikler eklendi. Güvenlikle ilgili olarak 42 sorunun giderildiği Google Chrome'un yeni sürümü macOS, Windows ve Linux işletim sistemleri için güncellenebilir durumda.

75.0.3770.80 olarak kodlanan bu yeni sürüm düzeltilen güvenlik sorunlarınlarıyla birlikte uygulamanın ayarlar menüsünde bulunan 'Gizlilik ve güvenlik' kısmına de yeni bir seçenek ekledi. Eklenen bu seçenekle birlikte Google Chrome kullanıcıları, güvenlik anahtarlarını yönetebilecekler.

Eğer bu yenileştirmeyi Google Chrome tarayıcınız için çabucak yapmak isterseniz, öncelikle Google Chrome'un sürüm denetimini yapmanız gerekiyor. Bunun sebebi Google Chrome'un aslında birçok vakit kendisini otomatik olarak güncellemesi. Chrome sürümünüzü öğrenmek için yapmanız gerekenlere gelecek olursak;

  • Google Chrome'u açtıktan sonra sağ üst kısımda bulunan 3 noktalı kısma tıklıyoruz.
  • Hemen akabinde yapmanız gereken, 'Ayarlar' yazan yere tıklamak ve Google Chrome'un ayarlar menüsüne girmek. Bu menüye girdikten sonra ekranın sol tarafında bulunan 'Ayarlar' yazısının çabucak sol kısmında bulunan üç çizgili kısma tıklamanız gerekiyor. Karşınıza şöyle bir menü gelecek;

  • Gelen bu menünün en altında 'Chrome hakkında' yazan bir kısım bizleri bekliyor. Buraya tıkladıktan sonra Chrome, sizleri direkt güncelleme sayfasına yönlendirecek.

  • Yukarıdaki imaj sizlerde biraz daha farklı olacak. Sürüm kodunun farklı olduğunu göreceksiniz. Bu sırada Google Chrome otomatik olarak güncellenmeye başlayacak. 
  • İşlemlerin tamamlanmasından sonra Google Chrome'un son sürümünü kullanabilmeniz için tarayıcınızın yine başlatılması gerekiyor. Bu noktadan sonra yapmanız gereken tek süreç tarayıcınızı tekrar başlatmak.

Bu aktüelleştirmenin farklı bir değeri daha bulunuyor. Düzeltilen güvenlik sıkıntılarının yanı sıra Chrome'un yeni sürümü, bilgisayar kullanıcıları için çok büyük bir ehemmiyet arz eden 'Spectre' isimli güvenlik açıklarına karşı da bir muhafaza sağlıyor. Kullanıcıların ziyaret ettiği tüm web sitelerini başka farklı kıymetlendiren Google Chrome'un son sürümü, bu sayede bilgisayarınız için bir izolasyon sağlamış oluyor.

Eğer Google Chrome'u daha evvel kullanmadıysanız, buradaki bağlantı aracılığıyla Chrome'un resmi internet sitesine giderek, sizin için uygun olan sürümü indirebilirsiniz.

Başa dön tuşu