Japonya’nın Bombaladığı Göktaşından İlk Görüntüler Geldi

Uzaydaki yapıların nasıl oluştuklarını incelemek için yapılan çalışmalara katkı sağlayan pek çok ülke var. Bu ülkelerden biri de uzak doğunun teknoloji devi Japonya.

Japonya Hava Uzay Keşif Ajansı JAXA’nın Hayabusa2 isimli uzay aracı, Ryugu isimli bir göktaşının iç yapısını incelemek için gök cismine plastik patlayıcı kullanılan bir bomba attı.

Yıkıntıdan savrulacak muhtemel kesimlerden korunma maksadıyla gök cisminin başka tarafında dolanan uzay aracı, bombardımanın yapıldığı bölge inançlı hale geldikten sonra tekrar eski pozisyonuna döndü. Aracın çektiği imajlara nazaran bombardımanın tesiri düşünülenden daha fazla oldu.

Aracın çektiği manzaralar, 2-3 metre aralığında olması beklenen kraterin 10 metre çapında olduğunu gösterdi. Kobe Üniversitesi’nden profesör Masahiko Arakawa, yaptığı açıklamada “Yüzey kayalarla doluydu fakat bu kadar büyük bir krater açmayı başardık. Bu, Ryugu’nun gereçleri hakkında bilmediğimiz, özel bir şey var demek.” tabirlerini kullandı.

Japonya bir müddettir Hayabusa2 aracıyla Ryugu’dan örnek toplamaya çalışıyor. Uzay aracı daha evvel de hayli iri tantal mermileriyle gök cismine ateş edip savrulan modülleri toplamıştı.

Başa dön tuşu