Köpük Metal Madde, Mermileri Durdurdu (Video)

Hemen herkesin bildiği John Wick sinemasında kahramanımız, üstünde siyah ekip elbisesiyle biri başa, biri göğüse olmak üzere iki darbeyle rakiplerini devreden çıkartır. Bu esnada kendisine gelen kurşunlar, özel yapılmış kurşun geçirmez ekip elbisede kalır. Kurgusal mı? Düşündüğünüz kadar değil.

Araştırmacılar, ağır makineli tüfeklerin ya da keskin nişancı tüfeklerinin kullandıklarına misal .50 kalibrelik mermilere karşı koyabilen, hafif ve güçlü bir materyal üretti. Bu metal köpük, çelik zırhlar kadar tesirli bir muhafaza sağlasa da tartı manasında çok daha pratik. Çelik zırhların yarı yükündeki bu zırh gerecine, kompozit metal köpük (CMF) ismi verildi. CMF, yalnızca olağan mermilere karşı değil, zırh delici mermiler karşı da hayli başarılı sonuçlar veriyor.

North Carolina State Üniversitesi’nden mühendis ve gereç uzmanı Afsaneh Rabiei, CMF zırhın homojen çelik zırhların yarı yükünde olduğunu ve tıpkı düzeyde müdafaa sağladığını söylerken, bu materyal sayesinde araçların performanslarının ve yakıt verimliliklerinin artış göstereceğini söz etti.

Rabiei, daha evvel de kompozit materyaller üzerinde çalışmıştı. Bugünlerde de üniversitenin Gelişmiş Materyal Araştırma Laboratuvarı (AMRL)’nin başında bulunuyor. Laboratuvarda yapılan araştırmalar sonucunda bu yeni köpük gibisi husus ortaya çıkarıldı.

Testlerde adeta kurşun yağmuruna tutulan CMF, ne kadar güçlü olduğuna nazaran değerlendirildi. Bu deneylerde CMF, zırhın merkezinde kullanıldı. CMF’nin ön kısmında seramik bir katman, art tarafında ince alüminyum kullanıldı.

CMF katman, kinetik enerjiyi büyük oranda emmeyi başardı. Yuvarlak mermilerde %72-75, zırh delici mermilerde %68-78 oranında güç emilimi sağladı.

Araştırmacılar, hususun daha da geliştirilebileceğini söylüyor. Hususun içinde bulunan hava cepleri, darbelerin emilimine yardımcı oluyor. Tekrar de şu andaki haliyle bile CMF hayli verimli halde kullanılabiliyor.

Malzeme hakkındaki çalışmalar ve bulgular, Composite Structures mecmuasında yayımlandı. Mermiyi durduran bu hususla ilgili hazırlanan görüntüyü da çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu