Apple, FaceTime’daki Göz Kayması Sorununu Çözdü

iOS 13, FaceTime araması sırasında ekrana baksanız bile kameraya bakıyormuşsunuz üzere görüneceğiniz bir geliştirmeyi hayata geçirdi.

Dace Schukin'in Twitter üzerinden açıkladığı yeni bilhassa beraber kullanıcıların ekrana baktığı ve konuşma sırasında karşı taraftakini dinlemiyormuş izlenimi veren 'sorun' çözülecek. Göz kontağının büyük ehemmiyet arz ettiği görüşmelerde özelliğin büyük bir avantaj sağlaması bekleniyor.

(Sol: Kamera uygulamasında ekrana bakılıyor / Sağ: iOS 13 Beta 3'te FaceTime uygulamasında ekrana bakılıyor)

Bir görüşme yaparken karşınızdakinin gözlerine baksanız dahi kamera yerine ekrana baktığınız için karşı taraftaki sizinle göz göze gelemiyor. iOS 13, bu sorunu ele alarak karmaşık bir imaj manipülasyonu tekniğini kullandı ve sorunu ortadan kaldırdı.

Dave Schukin'e nazaran iOS 13, TrueDepth kamera ve ARKit ile birlikte artırılmış gerçekliği kullanarak gözlerinizin konumunu gerçek vakitli olarak değiştiriyor.

Özellik uygulamanın ayarlarından etkinleştirebiliyor. The Verge'ün de haberinde bahsettiği üzere bu özelliğin geleceği 2017 yılında varsayım edilmişti. Özelliği inceleyenler, iPhone'ların bu süreci gözleri ve burnu algılayarak yaptığını ortaya çıkardı.

Şu an için iPhone Xs ve Xs Max ile sonlandırılmış özelliğin daha eski aygıtlara gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

Başa dön tuşu