Ay’da Yürüyen İlk Kadın Kim Olacak?

Bu yeni beşerli ay misyonu Yunan mitolojisindeki Apollo’nun ikiz kardeşi olan Artemis’ten geliyor ve Uzay ajansı Artemis’le, Ay’a ayak basan birinci bayanı göreceğimizi belirtiyor.

Peki Ay’a ayak basan birinci bayan kim olacak? Kimse kesin olarak bilmiyor fakat adaylar NASA’nın 12 bayan astronotlarından seçilecek. Bayan astronotların hepsi 40 ila 53 yaşlarında ve hepsi 1990’larda seçilmiş eski askeri pilot, hekim yahut bilim insanı.

AFP (Agence France-Presse), Neil Armstrong’dan sonra ismi tarihe kazınacak olan astronotun kim olduğunun hala belirli olmasa da vazifenin yakın tarihinden ötürü, gruba yeni katılan birisinin olmayacağını bildirdi.

1990'lar ve 2000’lerde Uzay Shuttle'larını komuta eden Eileen Collins AFP’ye: “Şahsen, Ay’a acemi bir astronot olarak gitmekten bir sorun duymazdım” biçiminde bir açıklama yaptı ve ekledi: “Yine de daha evvel uçmuş yeteri kadar astronotuz varsa, onların uzayda nasıl reaksiyon vereceğini büyük ihtimalle bilirsiniz. Kimileri uzaya çıktığında işlerini yapmalarını engelleyen belirtilerle uğraşmak zorunda kalıyor fakat onların kim olduğunu bilmemize imkân yok.”

(Anne McClain)

NASA’nın üst seviye bir yetkilisi olan Ken Bowersox: “Bence, daha evvel en az bir defa uzaya gitmiş birini yollamak daha âlâ olacak.” Biçiminde açıklama yaparak Eileen Collins’e katıldığını söyledi.

2013’de işe alınan 21. sınıf astronotlar, gençliği ve tecrübeyi âlâ bir formda temsil ediyorlar. Şu anda yaşları 40 ve 41 ortasında ve hepsi 2019 – 2020 yıllarında birinci uzay yolcuklarını gerçekleştirmiş olacaklar.

Eski ordu helikopter pilotu olan Anne McClain, Haziran ayının sonunda Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda olacak.

(Chirstina Koch)

Ayrıca şu an Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda Chirstina Koch, 11 ayla uzayda en uzun kalan bayan rekorunu kırmak üzere.

Uluslar Ortası Uzay Topluluğu’nun çocuk showları sunucusu Janet Ivey “Bence, Artemis misyonu için Anne McClain ve Christina Koch seçilmesi gereken birinci iki isim olmalı.” Halinde bir açıklamada bulundu.

Ancak uzaya gitmek için bir üst yaş limiti mecvut değil, dolayısıla 2024’te 58 yaşında olacak olan Sunita Wiliiams da Artemis misyonunda vazife alacak isimlerden biri olabilir.

(Sunita Wiliiams)

Ancak Ajansta 20 yıl çalışan ve eski bir astronot olan Micheal Lopez-Alegria sonucun ne olacağının “fazlasyıla belirsiz” olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu