Çin, Yenilenebilir Enerjiyle 7 Milyar Dolar Tasarruf Etti

Hava kirliliğini azaltmak, global ısınmanın önüne geçmek için en kıymetli misyonlarımızdan birisi. Nature Energy’de yayınlanan bir araştırma, onlarca yıldır artmaya devam eden hava kirliliğinin güneş ışığının toprağa ulaşmasını engelleyerek Çin’de üretilen güneş gücü ölçüsünü %15’e kadar azalttığını ortaya koyuyor. Ancak Çin’deki hava kirliliğini 1960 yılındaki düzeylerine düşürmenin, havayı temizleyebileceği ve iklim değişikliğini engellemede çok değerli olan güneş gücü üretimini hızlandıracağı ortaya çıktı.

Çin’in imalat bölümü ve kömür gücüne bağlılığı, hava kirliliği krizi yarattı. Ayrıca her yıl tertipli olarak sıhhatsiz havaya maruz kalan Çinli vatandaşların yaklaşık %38’i hastalandı ve bir kısmı hayatını kaybetti. Bu olaylar, Çin’in daha sıkı hava yönetmeliklerini ortaya çıkarması için tek başına kâfi oldu. Araştırmacılar, hava kirliliği ile çaba kapsamında kapsamlı bir çalışma başlattı. Çalışmaya önderlik eden ETH Zürih’ten güç araştırmacısı Bart Sweerts, “Bu çalışma, hava kirliliği denetim tedbirlerinin gerisindeki birinci önceliğe destekleyici bir argüman sunuyor. Bu argüman, hava kirliliğinin sıhhat üzerindeki ziyanlı tesirlerini azaltmak” dedi.

Araştırmacılar, 1960 ile 2015 yılları ortasında ülke genelinde 119 istasyonda güneşten gelen güç kapasitesini ölçmek için dataları kullandılar. Sonuçlara göre güneş ışığının 55 yıl boyunca azaldığı ve bilhassa kış aylarında bu istasyonlarda neredeyse hiç güç üretilemediği ortaya çıktı. Bulut örtüsündeki değişimler küçük bir rol oynamış olsa bile ortaya çıkan sonuçların birçok, hava kirliliğini güneş gücü üretimi açısından olumsuz sonuçların temel faktörü olarak gösteriyor.

Araştırmacılar, güneşe nazaran hareket edebilen panellerden tutun da çatıdaki sabit güneş panellerine kadar farklı güneş panellerine nazaran bu sonuçların nasıl değiştiğini de ölçmek istediler. Sonuçlar, 2016 yılına kadar Çin’in potansiyeline nazaran her yıl 14 terawatt saatlik güneş gücünü üretemediğini ortaya koydu. Yılda 14 terawatt saatlik bir güç 1,3 milyon meskenin güç gereksinimini karşılayabiliyor. Tıpkı vakitte bu güç kaybı, Çin’in güç üretiminde ekstra masraf yapmasına da neden oluyor.

Çin, kaybettiği bu enerjiyi telafi etmek emeliyle tam 1,9 milyar dolarlık bir harcama yaptı. Çin, güneş gücü de dâhil olmak üzere, dünyadaki rastgele bir ülkeden daha fazla parayı yenilebilir güç kaynaklarına yatırıyor ve hava kirliliğini engellemek için efor sarf ediyor.

Çalışmanın bulgularına göre Çin’in 1960 yılındaki düzeylere ulaşması durumunda 2030 yılına kadar 74 terawatt saat güneş gücünü fazladan üretebilecek. Bu güç ölçüsündeki artış, Çin’in tam 6,7 milyar dolarlık bir tasarruf yapmasını sağlayacak. Ayrıyeten hava kirliliğinin önüne geçilmesi, Çin’de yaşayan insanların daha sağlıklı bir ömür sürmelerine imkan sağlayacak.

Başa dön tuşu