CERN, Microsoft’la Yollarını Ayırıyor

Açık kaynak kodlu yazılımlar, çağımızda her an kullandığımız alternatifler olarak öne çıkıyor. Açık kaynak kodlu yazılımları kullandığımızın farkında olmasak da Google araması yaparken ya da Netflix izlerken bile bu metotla geliştirilmiş bir sistemi kullanıyoruz.

Yine de pek çoğumuz son kullanıcılara yönelik açık kaynak kodlu uygulamaları kullanmıyor. Birebir durum, CERN’de Büyük Parçacık Hızlandırıcı’yı kullanan bilim insanları için de geçerli. Öte yandan bu uzmanlar, dünyanın büyük kısmı üzere Microsoft yazılımları kullanıyor lakin bu durum yakın gelecekte değişecek.

Bir yıl evvel, CERN’in Microsoft Alternatifleri Projesi (MAlt) hayata geçti. İsminden de gayesi aşikâr olan bu program, fiyat etiketleri gitgide yükselen Microsoft yazılımlarına alternatif eserler bulmayı ve maliyetleri azaltmayı amaçlıyor.

CERN’de yazılım mühendisi olan Iban Egula, attığı bir tweet ile kurumun, yükselen lisans bedelleri nedeniyle artık Microsoft programlarını kullanmayı bıraktığını ve mümkün olduğunca açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmayı deneyeceğini açıkladı.

CERN’den sistem analisti Emmanuel Ormancey, ticari lisansların ve kullanım başı fiyat yapısının CERN için karşılanamaz hale geldiğini söylüyor. Geçmişte akademik kurum kategorisinde yer alan ve ona nazaran ödeme yapan CERN, Microsoft tarafından akademik kurum kapsamından çıkartılmıştı. Haliyle eski mukaveleleri de kullanıcı sayısına bağlı halde yenilenmişti. Yeni sistemde CERN’in ödemeleri en az 10 kat artış gösterdi.

CERN, bu durumdan muzdarip olan tek firma değil. Ormancey’e nazaran bu değişikliklerden etkilenen öteki kurumlar da var.

CERN’in projesi, bütün CERN işçisine tıpkı hizmeti sağlayacak, bir satıcıya bağlı kalmayı zarurî kılmayacak, bilgileri elde tutmayı sağlayacak ve genel kullanım emellerine uygun programlar bulmayı kolaylaştıracak.

CERN artık öteki bir platforma geçmeyi planlıyor. Bilhassa e-posta servisleri için taşınma şimdiden başlamış durumda ve pilot e-posta servisleri deneniyor.

Ünlü bilim kurumu, bulut bilişim üzere teknolojilerde daha evvel Scientific Linux üzere alternatiflere yönelmiş, son olarak da Scientific Linux’un geliştiricisi Fermilab ile muahede yapmıştı. CERN, son kullanıcı yazılımları üretmenin kolay olmayacağını biliyor lakin geri adım atmaya hiç de niyetli değiller. Bir firmaya bağlı kalmayan öbür kurum ve kuruluşları da MAlt’ı takip etmeye davet ediyorlar.

Başa dön tuşu