Antik Çağlardan Kalma Buzun İçinden Canlı Kurtçuk Çıktı

Tennesse Üniversitesi’nden mikrobiyolog Tatiana Vishnivetskaya, Sibirya’daki kalıcı buz katmanından gelen bir parçayı incelemek için bir petri kabında eritti. Antik devirlerden bu yana hiç erimemiş olan buzun içerisinde mikrop izleri aramayı amaçlayan bilim insanını şaşırtan ise yarım milimetrelik halka solucanlar oldu. 

Buz Devri’nde donup kalan bu solucanlar, buzun erimeye başlamasıyla birlikte hayata döndü.

41 bin yıl buzun altında kaldıktan sonra hayata dönen kurtcukların Captain America'sı

Bir nevi kancalıkurtların Captain America’sı olan bu kurtçuklar, aslında epey kıymetli durumdalar. Hayatın ekstrem şartlara nasıl reaksiyon verdiği ve nasıl devamlılık sağladığı konusunda bu canlıların verdiği yansılar incelenecek. 41 bin yıl boyunca dondurularak hayatta kalmak, en azından bu kancalıkurtlar için mümkün oldu. 

Dünya üzerinde en ekstrem şartlarda bile hayatta kalmak, su ayıları (tardigradlar) tarafından gerçekleştirilen bir aktivite olsa da, kancalıkurtların bu başarısı da bilim insanlarını heyecanlandırıyor. Daha evvel bu kadar büyük bir canlının buzda bu kadar uzun müddet hayatta kaldığı görülmemişti. 

Araştırmanın bulgularına nazaran hayat, Dünya'da dondurularak bir diğer gezegene taşınabilir. Ya da öteki gezegende oluşan bir ömür formu, kelam konusu taşıma usulü ile Dünya'ya ulaşabilir. Yeniden de mevzu üzerine daha fazla inceleme yapılması gerekiyor.

Başa dön tuşu