Dev kripto madenci şirketi Core Scientific iflas etti

Kripto dalının genişlemesiyle bir arada madencilik işleri de her geçen gün yayılmaya başladı.

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Core Scientific, ABD’de iflas müracaatında bulunduğunu duyurdu. Nasdaq’ta yer alan listede yer alan halka açık şirket iflasa, Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş ve artan güç muhtaçlığı neden olmuş gözüküyor. Geçtiğimiz ay, dev kripto borsası FTX’in çöküşü, Bitcoin fiyatını son periyotlarda aşağı yanlışsız çekmeye devam ederken güç günler yaşanmaya devam ediyor. Bu durum karşısında yatırımcılarım artık kripto paralar konusunda telaşlı ve utangaç hareket etmesine yol açarken kesimdeki kimi şirketlerin iflasına neden oluyor.

Şimdi ise son yıllarda her geçen gün büyümeye devam eden kripto para madenciliği, bu mevzulardan ötürü olumsuz etkileniyor. Dünyanın en büyük 15 kripto madenciliği şirketlerinden biri olarak isminden kelam ettiren ABD merkezli Core Scientific, iflas müracaatında bulunduğunu açıkladı.

Dev madencilik şirketi iflas etti

Genel merkezi Teksas’ta olan şirket, bugün eyalete iflas müracaatında bulunduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra borç verenler ve alacaklılarıyla tekrar bir yapılan mutabakatı sağladığını belirten şirket, Bitcoin üretimlerine devam edeceklerini de belirtti. ABD’nin beş eyaletine bulunan tesislerinde çalışmalara devam eden şirketin iflası, kripto para ünitelerinde yaşanan düşüş ve madencilik sürecinde kullanılan güç maliyetinin tüm dünyada artış göstermesinin akabinde yaşandı. Dev şirket de bahisle ilgili, Bitcoin’in süratle düşmesi, birtakım müşterilerinden ödeme almakta zorlanması ve elektrik maliyetlerindeki artışın iflasa neden olduğunu açıkladı.

Piyasa pahası her geçen gün yerle bir oluyordu

Financial Times’ın FactSet tarafından aktarılan datalara nazaran Nasdaq’ta listelenen halka açık bir şirket olan Core Scientific’in piyasa kıymeti, geçtiğimiz Nisan ayında 3 milyara ulaşmıştı. Ama bu ölçü, o vakitlerden bu yana önemli bir düşüşle 100 milyon doların altına düştü ve adeta tabanı gördü.

Core Scientific, bu bilgilere ek olarak geçtiğimiz yaz ayında çöküşünü ilan eden kripto kredi şirketi Celsius Network’ün bu durumundan olumsuz etkilendi. İki dev şirket, Core’un Celsius’a sağladığı hizmet konusunda çeşitli uyuşmazlıklarla karşı karşıya kaldı. Core’a borçlu olan Celsius’un iflas etmesi de dev madencilik şirketinin mali sorunlarını daha da artırdı. Bu yıl içerisinde son iki yılın en düşük düzeylerini gören önder kripto para Bitcoin (BTC) haberin yazıldığı dakikalarda 16.804 dolar civarında seyrediyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu