NASA’nın Çektiği, Nefes Kesici Dünya Fotoğrafı

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), sık sık uzayda yakaladığı nefes kesici imajları bizlerle paylaşıyor. Genelde bulutsuları, yıldızları ve galaksileri gözlerimizin önüne seren kurum, bu defa  yuvamız Dünya'nın büyüleyici bir fotoğrafını yayınladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) görevli astronotların çektiği fotoğraf, yerden yaklaşık 402 kilometre yükseklikte çekildi. Foroğrafta Güneydoğu Asya ve Endonezya gözüküyor. ISS, Dünya etrafında saatte 28 bin kilometreden fazla süratle dönüyor. Bu süratte, Dünya etrafındaki bir tıp yaklaşık olarak 90 dakika sürüyor. 

NASA, “Her gün bu türlü bir ihtimaliniz olduğunu düşünün” diyor. 

Görevli astronotların, gezegenimizin dinamiklerini anlamak için geospatila (coğrafi döngüsel) bilgileri kullandığını söyleyen NASA, imgeyi de ‘huzurlu sahne’ olarak nitelendiriyor.

NASA, istasyonun 5 odalı bir konut ya da iki Boeing 747 uçağı kadar hacmi olduğunu, 6 kişilik mürettebatı ve konukları barındırabildiğini belirtirken, istasyonun yerdeki tartısının ise yaklaşık 450 bin ton olduğunu bildiriyor. Bir futbol alanı genişliğindeki istasyon, ABD, Rusya, Japonya ve Avrupa imali modüller barındırıyor.

Başa dön tuşu