FTX çöküşü, kripto sektöründe işten çıkarmaları hızlandırabilir

FTX’in çöküşünün akabinde yapılan yeni açıklamalarda işten çıkarmaların olabileceği belirtildi. İşte kesimi bekleyen yeni tehlikeler.

FTX’in çöküşü, kripto para kesiminde önemli bir itibar kaybına yol açtı. Artık ise işe alım uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda FTX’in akabinde kripto para şirketlerinde işten çıkarmaların hızlanacağı belirtildi.

Kripto kesiminde 4695 kişi işten çıkarıldı

CoinGecko tarafından derlenen 14 Kasım tarihli raporda 13 Kasım tarihi itibariyle 2022 başından beri 4695 kişinin işten çıkarıldığı belirtildi. Bu sayı, şirketlerin yüzde 4’lik bir işten çıkarma yoluna gittiğini gösteriyor. Lakin rapora nazaran asıl tehlike bundan sonrasında yaşanacak. Çünkü FTX’in ani çöküşü, kripto para dalında işten çıkarmaları hızlandıracak ve daha fazla kişi işsiz kalacak.

FTX’in daldaki tahribatı şu an için net olarak ortaya çıkmış değil. Bu nedenle raporda önümüzdeki devirlerde tablonun çok daha net olacağı ve buna bağlı olarak bölümü bekleyen tehlikelerin ortaya çıkabileceği belirtildi.

Sektördeki en son olarak Stripe, 1.000 çalışanını işten çıkarmış, Flow blockchain geliştiricisi Dapper Lab %22’lik kesintiye gitmiş ve risk sermaye şirketi Digital Currency Group çalışanların %10’unu işten çıkarmıştı. Bu şirketlere ek olarak yatırım şirketi Galaxy Digital, Coinbase üzere pek çok şirket de işten çıkarma yapacağını duyurdu.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu