Yok Olmak Üzere Olan Bir Galaksi Gözlemlendi

Galaksimizin sonunun başlangıcının yalnızca birkaç milyar yıl uzaklıkta olduğu düşünülüyor. Samanyolu'nun ışıltılı diskinin, en yakın komşusu olan Andromeda isminde bir spiral galaksiye çarpacağı kestirim ediliyor. Çarpışma kuvveti, galaksilerin merkezindeki kara delikleri birleştirebilir.

Galaktik merkezden uzaktaki Dünya’da kuasar, başlangıçta gökyüzünde mavi bir parlaklık olarak görünecek ve parlak yıldızları bile gölgede bırakacak lakin kuasarların ani şimşek olaylarına yatkın olduğu biliniyor. Bu nedenle en nihayetinde galaksi, yeni yıldızlar üretmek için unsurun kendisini boşaltacak. Bütün galaksilerin mevti bu biçimdedir, en azından teorilere nazaran bu türlü. Lakin şimdiye kadar hiç kimse, bir kuasar oluşumundan sonraki ve galaksinin bütün yıldızsı yapı taşlarını kaybetmeden evvelki geçiş kademesinde olan bir galaksiyi görüntüleyemedi.

St. Louis’teki Amerikan Astronomik Topluluğu’nun yıllık toplantısında çarşamba günü sunulan araştırmada astrofizikçi Allison Kirkpatrick, 'soğuk kuasar' dediği 22 cismin tespit edildiğini açıkladı.

Kirkpatrick, bu uzak kütlelerin panik atak başlatacak kadar parlak olduğunu söyledi fakat tekrar de serin toz bulutları içerdiklerini belirtti. Bu, yeni yıldızların doğum yeteneğini kaybetmediklerini gösteriyor.

Kansas Üniversitesi'nde yardımcı doçent olan Kirkpatrick, yaptığı açıklamada “Astronomide en büyük sorulardan biri: Galaksiler nasıl ölür? Öldüklerinde neye benzediklerini biliyoruz ancak geri kalanı yalnızca iddia ettiğimiz modüller. Artık detaylı olarak çalışabileceğimiz bir popülasyon bulduk ve bu galaksilerin hayatlarının yıldız oluşum etabından emeklilik etabına nasıl geçtiğini tam olarak haritalandırabildik” dedi.

Başa dön tuşu