Yapay Zeka, Şimdi de Pizza Yapımında Kullanılacak

Yapay zekâ ile yapabileceğimiz birçok kusursuz şey var ancak MIT’deki araştırmacılar için bunlar kâfi değil üzere görünüyor. Araştırmacılar, PizzaGAN isimli yapay zekâ projesinde, İtalyan mutfağının vazgeçilmezi pizza üzerine yapay zekâyı bıraktılar ve bu süreçte, pizza üretim formüllerinin ve pizza süslemelerinin de kelam konusu olduğu çok fazla araştırma yaptılar. 'Bir pizza nasıl yapılır: Katmana dayalı bir GAN modelinin öğrenilmesi' başlıklı projenin gayesi, bir makineye adım adım yapacakları söylenerek nasıl pizza yapacağını öğretmek.

GAN denetlenmeyen makine öğrenmesi için kullanılan bir bilgisayar bilimi ve algoritma kümeleri kısmı. PizzaGAN, Instagram’dan elde edilen 9.213 pizza fotoğraflarından faydalanıyor. Her fotoğrafta hamur, sos ve peynir başka farklı tanımlanarak yapay zekâya öğretiliyor. Yapay zekâ, elde ettiği görselleri kendi kendine birleştirerek en hoş pizzayı ortaya çıkarıyor.

Araştırmacılar, PizzaGAN’ın yakında öbür şeyler de yapacağını açıkladılar ve eklediler: “Modelimizi sırf pizza bağlamında kıymetlendirmiş olsak da benzer bir yaklaşımın burger, sandviç ve salata gibi başka yiyecek çeşitleri için umut verici olduğuna inanıyoruz.” 

Başa dön tuşu