Yeni Bir Mikroskop Yöntemi Geliştirildi

Magdeburg Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan bir takım, bir numunedeki elektrik potansiyelini atomik doğrulukta ölçmenin yeni bir yolunu buldu. Eski sistemler aracılığıyla bağımsız moleküllerde ya da atomlardaki elektrik potansiyelini bulmak neredeyse imkansız olsa da kuantum nokta mikroskobu yolu sayesinde daha gerçek ölçümler gerçekleştirilebildi.

Pozitif atom çekirdekleri ve negatif elektronlarını içeren tüm unsurlar, üst üste gelip karşı tesirler uygulayarak potansiyel elektrik alanı üretir. Bu alanlar da atomlar ortasındaki alanlar olduğu için epey küçük alanlardır. Eski prosedürler aracılığıyla bu küçük alanlarda bulunan elektrik alanlarının nicel ölçümleri yapılamıyordu. Şu ana kadar kullanılan ölçümlerin çoğuysa elektronik değişimlerin güçleri hesaplanarak yapılıyordu. Alışılmış ki bu güçleri nano boyutlarda öteki kuvvetlerden ayırmak güç olduğu için yeniden nicel bir ölçüm yapmak ziyadesiyle sıkıntı bir hale geliyor.

Tamamen farklı bir prensip üzerine heyeti yeni usulde tek bir organik molekülü (kuantum noktası), atomik kuvvet mikroskobunun ucuna yerleştiriliyor. Bu molekül de bir sonda olarak iş görüyor.

Moleküllerin Denetimli Mekanik Manipülasyonu’nun başındaki isim Dr. Christian Wagner, yeni yolla ilgili “Molekül ziyadesiyle küçük olduğu için bağımsız elektronları atomik kuvvet mikroskobundan moleküle denetimli bir halde ekleyebiliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yeni kuantum nokta mikroskopisinin kullanılabileceği birçok alan mevcut. Tek bir atomun bile fonksiyonellikte farklılıklar oluşturabileceği yarı iletken elektroniği de bu mevzuda sonları zorluyor. Elektrostatik etkileşimi de katalizör üzere fonksiyonel gereçlerde büyük rol oynuyor.

Yeni metodun hayata geçmesi ve yaygın olarak kullanılabilmesi için uzun vakit olsa da patentinin alındığı belirtildi.

Başa dön tuşu