Astronomlar Kelebek Nebulası’nın 100 Yıllık Gizemini Çözdü

İnsanlık yüzyıllardır gökyüzüne bakarak yıldızların ötesinde neler olduğunu merak ediyor. Astronomlarsa dur durak bilmeden daima olarak uzayı keşfetmek için çalışmalar yapıyor. Fakat astronomların bile neredeyse 100 yıldır aklını kurcalayan bir gök cismi var, Kelebek Nebulası.

Ancak astronomlar yıllar süren araştırmalar sonunda nihayet Kelebek Nebulası’nın gizemini çözdü.

Bir gün Güneş’imiz de Kelebek Nebulası’na dönüşecek

İsmini kelebeğe benzemesinden alan ve asıl ismi NGC 6302 olan bu uzay mükemmeli gök cismi, yaklaşık 100 yıldır onu gözlemleyen astronomların başını karıştırıyordu. Olağan bir Nebula’ya kıyasla çok farklı bir yapısı olan NGC 6302, uzun yıllardır üzerine araştırma yapılan gök cisimlerinden birisi. Astronomlar ve araştırmacılar bu gök cisminin nasıl oluştuğunu araştırırken geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan kimi ayrıntılar Kelebek Nebulası’nın 100 yıllık gizemine ışık tuttu.

Nebula’yı inceleyen uzmanlar 2009 yılından beri çekilen binlerce fotoğrafın ve taramaların akabinde NGC 6302’nin tamamen gaz ve tozdan oluşmadığını ortaya çıkardı. Nebula’nın merkezinde patlamış olan bir beyaz cüce yıldızın patlama kuvveti, patlamada ortaya çıkan kimi kesimlerin varsayımı olarak saatte 800 km/s hızla uzayda sürüklendiğini, kimi parçalarınsa yalnızca 80 km/s süratle uzaya yayıldığını ortaya koydu. Parçalanan gök cisminin kesimlerinin birbirine çarpması ve uzayda sağa sola uçuşmasının ardındansa gördüğünüz bu yarı asimetrik form ortaya çıkıyor.

Yani aslında bu muazzam görünen gök cisminin formu, büsbütün cüce yıldızın patlama formu ve yoğunluğuyla alakalı. Ayrıyeten uzmanlar yapılan hesaplamalara nazaran patlayan cüce yıldızın hacminin ve kütlesinin Güneş ile neredeyse tıpkı olduğunu ortaya çıkardı.

Bu Daha Başlangıç! James Webb Uzay Teleskobu, Birinci Sefer Güneş Sistemi Dışında Gezegen Keşfetti

Yani günün birinde Güneş’imizin gücü bitip patladığında o da bir Kelebek Nebulası’na dönüşebilir.

Başa dön tuşu