NASA, Yaşanılabilir bir Süper Dünya Keşfetti

NASA'nın öte gezegen keşif uydusu TESS, son vakitlerde birçok bulguyla gündeme oturmuştu. Nisan ayında Dünya boyutundaki birinci gezegeni keşfeden ve Temmuz ayında bir sistemde üç tane daha keşfeden TESS, bu hafta içerisinde de Dünya gibisi bir gezegen keşfetti. TESS'in yaptığı bu keşifler, birebir vakitte bu Harika Dünya'nın yaşanılabilir olacağına da işaret etti.

Devam etmeden evvel 'Süper Dünya' terimini biraz daha açmakta yarar var. Harika Dünya, boyutları Dünya'dan büyük olan fakat Güneş Sistemi'mizdeki Neptün ya da Uranüs'ten küçük olan gezegenlere deniyor. TESS'in bulduğu Muhteşem Dünya'ysa yaşanılabilir olmasıyla dikkat çekiyor.

GJ 357 d olarak bilinen gezegen, Dünya'nın en az altı katı büyüklüğünde ve tam boyutuyla içerisindeki unsurların oluşumu hâlâ bilinmiyor. GJ 357 d, birebir vakitte kendi yıldızına, üzerinde yaşanılabilir bir uzaklıkta bulunuyor. Kendi yıldızına Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığından beş kat daha yakın olan Muhteşem Dünya, kendi yıldızı çok daha sönük olduğu için Dünya'dan daha az güç alıyor. Tüm bunların yanı sıra GJ 357 d'nin yüzeyinin kayalıklı olması ve uygun bir atmosfere sahip olması durumunda yüzeyinde sıvı su olma ihtimali bile bulunuyor.

Keşfi anlatan araştırmanın ortak muharrirlerinden Diana Kossakowski, “GJ 357 d, yoğun bir atmosferi olması durumunda gereğince ısıyı yüzeyinde hapsedebilir ve sıvı suyu yüzeyinde barındırabilir” şeklinde bir açıklama yaptı.

G357 d, yıldız sistemi içerisindeki tek gezegen de değil. Harika Dünya, birebir vakitte iki kardeş gezegene sahip. Dünya'dan %22 oranında daha büyük olan ve Merkür'ün Güneşe olan uzaklığından 11 kat daha yakın bir yörüngeye sahip olan GJ 357 b'nin yanı sıra GJ 357 c isimli bir gezegen daha bulunuyor.

GJ 357 d'yi bizim için değerli kılan şeyse sırf 31 ışık yılı ötede olması ve Dünya'ya en yakın yaşanılabilir Üstün Dünya olarak karşımıza çıkması. Gelecekteki araştırmalarla birlikte gezegenin bir atmosfere sahip olup olmadığı hatta içerisinde ömür bulunup bulunmadığı araştırılacak.

Başa dön tuşu