Boeing CST-100 Starliner, Büyük Uçuş Testlerinden Geçti

Boeing, CST-100 Starliner uçuş testlerinin muvaffakiyetle tamamlandığını bildirerek, Cuma günü yapılan çalışmada aracın uzaydaki hareket kabiliyetinin kanıtlandığını açıkladı. Test, NASA'nın New Mexico'daki White Sands Test Tesisi'nde yapıldı ve Boeing takımları, aracın iticilerini yirmiden fazla muvaffakiyetle ateşledi.

Testlerle ilgili bir açıklamada Boeing, aracın uzayda yapması gereken hareketleri simüle etmek için CST-100 Starliner iticilerini 19 sefer ateşlediğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran Starliner’ın iticileri, kritik yüksek irtifa iptal sistemini taklit etmek için de bir düzine sefer ateşlendi.

Ayrıca Boeing, alçak irtifa iptal senaryosunu simüle etmek için değerli başlatma motorları da dahil olmak üzere 22 itici ögenin ateşlediğini söyledi. Bu testlerin tamamı; yakıt ve helyum tankları, rakım ve yörünge hareket denetim iticileri üzere gerekli bileşenler ile donatılmış ‘uçuş benzeri’ bir Starliner servis modülünü kapsıyor.

Boeing'in Ticari Takım Programı Lider Yardımcısı John Mulholland şöyle söylüyor:

“Yaptığımız her şeyde astronotlarımızın güvenliği ön planda. Bu başarılı test, sistemin yanlışsız çalışacağını, Starliner ve mürettebatın tüm uçuş etaplarında inançta olacağını kanıtlıyor.”

Starliner projesi, Boeing’in NASA Ticari Takım Programının bir modülü. NASA, astronotların uzaya gönderilmesini sağlayacak sistemlerin geliştirilmesi için hem SpaceX hem de Boeing ile çalışıyor. Her iki şirket de geçmiş yıllarda birçok gerileme yaşadı. Lakin nihayet önümüzdeki aylarda gerçekleşmesi beklenen fırlatmalarla projenin tamamlanmasına yaklaşıyor.

Başa dön tuşu