Yeni Araştırma, Kara Deliklerin Ölebileceklerini Gösteriyor

Kara delikler, her ne kadar korkutucu yanlarıyla asla yok edilemez yapılar olarak görünseler de İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan bir modele göre aslında yok olabilir yapılar olma ihtimalleri var. Oluşturulan modele göre kara deliklerin önlerine çıkan her şeyi absorbe etmeleri, aşikâr şartlarda kara deliklerin sonunu getirebiliyor.

Madde ve anti unsur parçacıkları bir kara deliğin etrafında belirdikleri vakit, kara deliğin yer çekimsel kuvveti sayesinde birbirlerinden uzak duruyorlar. Bu sayede birbirlerini yok etmeleri imkânsız oluyor.

Modelden edinilen bilgilere göre madde parçacıkları ‘Hawking Radyasonu’ olarak kaçarken anti unsur parçacıklarıysa kara delik tarafından absorbe ediliyor. Sonrasındaysa bu absorbe edilen anti unsur parçacıkları, kara deliğin bir kesimini yok ediyor.

Bilim insanları, modellerini test etmek için parçacıklar yerine kuantum ses dalgalarını, kara deliğin yer çekimsel kuvveti yerine de ağırlaştırılmış gaz huzmeleri kullandılar.

Kara deliklerle ilgili yaşanan yeni gelişmeler, merak uyandırıcı cinsten. Son devirde kara deliklerle ilgili daha fazla bilgi edinmeye başladık. Tahminen de çok yakında bu korkutucu gök cisimlerinin gerisindeki gizem de ortadan kalkacak.

Başa dön tuşu