NASA, Dünya’yla Hizalanmış Bir Galaksi Keşfetti

NASA'nın Spitzer Uzay Teleskobu, uzayın derinliklerindeki objelerin büyüleyici fotoğraflarını çekebiliyor ve ekseriyetle karmaşık galaksilerin görsellerini gördüğümüz vakit onları düz bir halde görmek isteriz. Spitzer Uzay Teleskobu'nun NGC 586 isimli bir galaksiyi çektiği fotoğrafsa son derece değişik ve farklı oldu.

Astronomlar, ekseriyetle uzaktaki galaksilerin Dünya'ya nazaran nasıl bir açıyla durduğunu tespit etmekte ziyadesiyle zorlanır, NGC 5866 isimli galaksideyse durum ziyadesiyle farklı oldu. Galaksinin sadece yan tarafını gördüğümüz için NGC 5866, uzayda bulunan devasa bir kıymık üzere görünüyor.

NASA'nın yeni bir blog gönderisindeki açıklamalarda, sadece çok küçük bir kısmı göründüğü için bu çeşit galaksilerle ilgili bilgi almanın sıkıntı olduğu belirtildi. Gönderide şu tabirler yer aldı:

“NGC 5866'nın tarihi ve biçimi hakkında bilgi edinmek, bulunduğu pozisyon münasebetiyle bir epey sıkıntı. Bu galaksiye bakışımız, Samanyolu Galaksisi'ne benziyor. Dünya Samanyolu Galaksisi'nin içerisinde bulunduğu için Samanyolu Galaksisi'nin sırf bir kısmını görebiliyoruz. Yeniden de Samanyolu Galaksisi'ne yakınlığımızdan ötürü astronomlar galaksimizi önden görseydik nasıl göreceğimizi ortaya koydu.”

Spitzer Uzay Teleskobu, 16 yıla yakın bir müddettir uzayda incelemeler yapıyor. Bu da kendi ömrünü beş buçuk yıl kadar geçtiği manasına geliyor.

Spitzer Uzay Teleskobu'nun bu derece başarılı bir formda devam etmesi son derece etkileyici olsa da uzay teleskobunun yavaş yavaş ömrünü tamamladığı da biliniyor. Şu anda yine şarja gereksinim duymadan sırf birkaç saatlik çekimler yapabilen teleskobun 2020 Ocak tarihinde resmen emekliye ayrılması planlanıyor.

Başa dön tuşu