Müziğin Etkilediği İnsanların Beyin Yapısı Daha Farklı

Müzik dinlemek, genel manada insanları yatıştıran bir aksiyondur. Klasikleşmiş bir kelam olarak “Müzik ruhun besinidir.” da aslında bunu anlatmak ister. İnsanı dinlendirir, huzur verir, kimi vakit motive edici bir özelliği de vardır. Kimi vakit içimizdekileri haykırmamıza sebep olan müzik, kimi vakit da bizleri çok uzak diyarlara götürebilir. 

Müzik her beşerde tıpkı etkiyi bırakmaz. Kimisi için ziyadesiyle anlamsız gelen bir müzik, bir diğeri için büyük bir mana söz edebilir. Hatta kimi insanların dinlediği bir müzik, o insanların tüylerinin diken diken olmasına neden olur. Pekala sizce bu bir tesadüf mü? Bu sorunun cevabını öğrenmek isteyen Columbia Üniversitesi araştırmacısı Matthew Sachs, 20 farklı öğrenci üzerinde araştırma yaptı.

Öğrencilerin yarısı müzik dinlerken tüylerinin diken diken olabildiğini tabir ederken öbür yarısı da müzikten bu biçimde etkilenmediklerini söz ediyordu. Sachs, müzik dinledikleri sırada öğrencilere beyin taraması yaptı. Ortaya çıkan sonuçlar ise enteresandı. Sonuçlara nazaran dinledikleri müzikle duygusal bir bağ kurmayı başaran öğrencilerin beyin yapıları, başkalarına nazaran daha farklıydı. 

Oxford'da yayımlanan araştırmanın sonuçlarına nazaran bu stil bireyler, işitsel bilgileri beyinlerinin his kısmına daha fazla işliyordu. Buna da beyinlerinin bu bölgesinde bulunan hudut ağının ziyadesiyle ağır ve hacimli olması neden oluyordu. Bu sonuçlarla ilgili açıklamalarda bulunan Sachs, işitsel verileri ve hisleri yöneten beyin bölgesinde daha fazla hudut olmasının, bu iki kısım ortasında daha fazla süreç yapıldığını gösterir dedi. Depresyonun insanların hayattan aldığı zevki düşürdüğünü belirten Sachs, beynin bu bölgeleri bir halde geliştirilebilirse depresyondan kurtulmanın daha kolay olacağını söyledi.

Sachs artık bu araştırmanın devamı niteliğinde yeni bir araştırma yapmak üzere çalışıyor. İkinci araştırmanın konusunun insan beyninin birtakım müziklere verdiği tepkisi incelemek olduğunu açıklayan Sachs, bu araştırma ile müziğin ruhsal hastalıkların tedavisinde nasıl kullanılabileceğini anlamayı amaçlıyor.

Başa dön tuşu