Darüşşafaka Robot Kulubü, Dünyanın En İyilerinden

Siemens şirketinde çalışan mühendislerin öncülük ettiği Darüşşafaka Robot Kulübü, Amerika'da düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) yarışında finale kaldılar. Yarışın en değerli ödüllerinden birisi olan İlham Veren Mühendislik Ödülü’nü kazanan Darüşşafaka Robot Kulübü, dünyanın en âlâ robot kulüpleri ortasına girerek göğsümüzü kabarttı. Aldıkları ödül müsabaka için olduğu kadar Türkiye için de değerliydi. Bugüne kadar hiçbir Türk kadrosu, bu mükafatı almamıştı. Böylelikle tarihi bir unsur de imza atan Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, başarılarından ötürü gurur duyuyorlar.

Yarışmanın konusu gereği uzay gemisine bir obje fırlatabilme, platformlardan inme, platformlara tırmanma ve disk yerleştirebilme üzere pek çok marifet testinde başarılı olan takım, NASA dayanağı almaya da hak kazanmış oldu. Bu mükafatın yanında Darüşşafaka Robot Kulübü, gelecek yıl yapılacak olan müsabakalarda direkt final etabında olacaklar ve yarışa iştirak bedelleri NASA tarafından karşılanacak. 

Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis hususla ilgili yaptığı açıklamada “gençlerimizin yeni dünyanın inşaasında rol alması bizleri gururlandırıyor” diyerek, Siemens istekli mühendislerini ve öğrencileri kutladı.

Başa dön tuşu