Windows’un Son Güncellemesi, Bluetooth Cihazları Engelliyor

Microsoft, 11 Haziran 2019 tarihinde Windows kullanıcıları için bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Bu güncelleme, birtakım günvenlik açıklarını gideriyordu ve iyileştirmeler içeriyordu. Bu aktüelleştirmenin kullanıcılara sunulmasıyla birlikte kimi kullanıcılar, Bluetooth aygıtlarını bilgisayarlarına bağlayamadıklarını fark ettiler. Yaşanan bu durumun Microsoft'a bildirilmesiyle birlikte yetkililer olayı incelemeye başladılar. İncelemelerin tamamlanmasıyla birlikte Microsoft yekililerinden bahisle ilgili bir açıklama geldi. Yapılan açıklamalarda, güvenlik güncelleştirmesinin eski aygıtları 'güvenilmez' olarak işaretlediği belirtildi.

11 Haziran'da sunulan güvenlik güncelleştirmelerinin Bluetooth temaslarında bulunan bir açığı giderdiğini açıklayan Microsoft yetkilileri, bu durumu düzeltmek için birinci olarak Bluetooth aygıtlarının yazılımlarını güncellemek için aygıt üreticiyleriyle irtibata geçilmesi gerektiğini belirtti. Yetkililer, herhangi bir güncelleme bulamayan kullanıcıların, tekrar Bluetooth irtibatlarını yapabilmek için bu güvenlik yenileştirmesini kaldırabileceklerini söylediler.

Bu sorunla ilgili olarak yapılan açıklamalarda sorunun direkt bir üreticiyle ilgili olmadığının altı çizilerek, genelde Android 7 işletim sistemine sahip olan akıllı telefonların bu sorunu yaşayabileceği belirtildi. 

  • Not: Microsoft'un kullanıcıları için sunduğu güvenlik güncelleştirmeleri genel manada hayat kurtarıcıdır. Birçok güvenlik açığının önceliği düşük olsa da güvenlik açıkları her vakit risktir. Bu yüzden Webtekno takımı olarak yalnızca Windows işletim sistemi kullanan aygıtlarınızı değil, tüm elektronik cihazlarınızı güncel halde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Başa dön tuşu