3 Boyutlu Yazıcıya Doku ve Kemik Oluşturuldu

Bilim kurgu sinemalarında çeşitli tanklarda ya da aygıtlarda yaraları süratle kapanan, dokuları tekrar oluşturulan beşerler her vakit olmuştur. Altered Carbon’da özetle sıfırdan vücut yapıp içine disketle insan yükleyebiliyorlardı. O seviyede olmasa da gerçekte de kemik ve doku basılması mümkün hale geldi.

Avrupa Uzay Ajansı(ESA)’nın ‘Uzay Keşifleri için 3 Boyutlu Canlı Doku Basma’ isimli projesi, astronotların, gezegenimizden çok uzakta yaralandıkları vakit doku ve kemik oluşturabilmesini, böylelikle çabucak iyileşebilmelerinin sağlanmasını amaçlıyor. 

Dresden Teknik Üniversitesi Hastanesi’nden bilim insanları, kemik ve canlı dokuyu karşıt olarak basmayı deneyerek sistemin düşük yerçekimli ortamda nasıl sonuç vereceğini denetim ettiler. Sistem zıt durumda da çalışıyor. ESA hususla ilgili bir de görüntü paylaştı. 

Deri dokusunun baskısı için insan kan plazması, biyolojik mürekkep olarak kullanıldı. Araştırmacılar bu gerece bitkiler ve alglerden elde ettikleri malzemeleri ekleyerek viskozitesini arttırdılar. Yani daha kıvamlı ve koyu hale getirerek akışkanlığını azalttılar. Böylelikle oluşturulan yapı, yerçekimsiz ortamda oradan oraya savrulup parçalanmıyor.

Benzer bir gereç örneği kullanılan kemik askısında ise ek olarak kalsiyum fosfat kullanıldı. Bu örnekler, ESA’nın argümanlı 3 boyutlu biyo-baskı teşebbüsleri açısından daha başlangıç sayılabilir. ESA’nın gayesi astronotların uzun Mars seyahatinde her türlü tıbbi muhtaçlıklarını görebilecek bir sistem oluşturmak.

Başa dön tuşu