Destansı Bir Galaktik Çarpışmanın Enkazında Yaşıyoruz

Kasım ayında gökbilimciler, Samanyolu'nu çevreleyen düşük yoğunluklu ama nispeten büyük bir galaksi olan Antlia 2'yi keşfettiklerini açıkladılar. Artık ise Rochester Teknoloji Enstitüsü'nden bir grup, Samanyolu Galaksisi'nin dış hidrojen gazı diskindeki büyük dalgalanmalara sebebiyet veren şeyin Antlia 2 ile geçmişteki bir galaktik çarpışma olduğuna dair delil elde etti. Bu keşfin, on yıldan fazla müddettir bilim insanlarını şaşırtan bir gizemi çözme ihtimali bulunuyor.

Rochester Teknoloji Enstitüsü'nden Sukanya Chakrabarti, çarşamba günü grubunun bulgularını açıkladı. Gaia uydusu tarafından toplanan bilgileri kullanarak Antlia 2'nin geçmiş yörüngesini hesaplayan araştırmacılar, yüzlerce milyon yıl evvel Samanyolu ile çarpıştığını ve bugün hâlâ gördüğümüz dalgalanmalara neden olduğunu keşfettiler. Ayrıyeten takım, dalgaların nedenini ortaya çıkarmak için Sagittarius isimli cüce galaksi ile galaktik çarpışma simülasyonları gerçekleştirdi.

Chakrabarti; Antlia 2'nin, bilim insanlarının karanlık hususun gizemini çözmesine yardımcı olabileceğine inanıyor ve Anita 2’nin karanlık maddeyi çözümlemek için eşsiz bir yapıya sahip olduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu