1 Yılı Dünya’da 1,3 Güne Eşit Olan Dev Gezegen Keşfedildi

Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin başka sistemlerde yer alan gezegenlerle ortak taraflarını keşfetmek, cihanda ne kadar çok ihtimalin bulunabileceğine dair küçük bir gösterge. Bilhassa Dünya gibisi gezegenlerin yarattığı heyecan öteki oluyor, hakikaten bilim insanları için bu heyecanın tüm gezegenler için geçerli olduğunu da bilmek gerek. 

Neptün’e fizikî olarak çok benzeyen, fakat daha küçük bir versiyonu üzere görünen bir gezegen keşfedildi. Güneş Sistemi’nin soğuk ve mavi gezegeni Neptün’ün yıldızlararası akrabaları ortasında bir yenisi daha böylelikle katılmış oldu. Üstelik gezegenin bulunduğu yer de ziyadesiyle farklı. Çünkü bu yıldızlararası bölgeye astronomlar “Neptunian Desert” yani Türkçesiyle “Neptün Çölü” ismini veriyorlar. 

Çorak komşularının yanında bulunan, atmosfere sahip bu dev gezegen Neptün’den biraz küçük lakin Dünya’nın yaklaşık 3 katı kadar:


İllüstrasyon, Kaynak: Adobe Stock

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmanın baş araştırmacısı olan Dr. Richard West ve Dr. James McCormac, Neptün Çölü ismi verilen özel bölgeyi anlaşılır bir halde açıklıyorlar. Neptün Çölü bölgesindeki gezegenler, yıldızlardan gelen ağır ışımalardan ötürü atmosferlerini koruyamıyor ve çıplak bir kayalık olarak kalıyorlar. Yani her gezegen, bir kayadan, bir çölden farksız ve kupkuru.

Ancak yeni keşfedilen NGTS-4b gezegeni tıpkı Neptün üzere gazlardan oluşan bir atmosfere sahip. Avrupa Güney Gözlemevi ağının bir modülü olan, Şili’nin Atamaca Çölü’ndeki Paranal Gözlemevi bu gezegenin keşfinde değerli bir rol üstlendi. Warwick Üniversitesi dışında, keşifte misyon alan öbür araştırmacılar Leicester, Cambridge, DLR Berlin üzere kurumlardan geldiler.

NGTS-4b gezegeni, araştırmacılar tarafından “The Forbidden Planet” yani “Yasaklı Gezegen” olarak isimlendirildi. Gezegenin ortalama yüzey sıcaklığının 1000 santigrat derece olduğu, yıldızının etrafını 1,3 Dünya gününde döndüğü de tespit edilen başka ayrıntılar ortasında. 

Neptün Çölü bölgesinde bulunan birinci atmosfere sahip gezegen olan Yasaklı Gezegen, önümüzdeki yıllarda bulunduğu bölge hakkındaki sırları açığa çıkartacak bilgiler verebilir. Çünkü akıllardaki en büyük soru şöyle:

Yüzlerce çorak gezegenin ortasında, neden böylesine büyük, sıcak ve ağır bir atmosfere sahip bir gezegen var?

Başa dön tuşu