Windows 7 Kullanıcılarının Windows 10’a Geçiş Hızı Arttı

İnternet istatistikleri konusunda emniyetli kaynaklardan Net Applications'ın yeni çalışması, Windows 7 kullanıcılarının Windows 10'a geçişlerinin hızlandığını gösteriyor. Son bilgilere göre Windows 7'nin ferdî bilgisayar pazarındaki pazar hissesi, %3,6 azaldı. Bu durum, işletim sistemi tarihindeki en büyük düşüşlerden biri olarak gösteriliyor.

Microsoft kullanıcıları, Windows 7'den uzaklaşmaya devam ederken işletim sisteminin pazar hissesindeki düşüş de hızlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Windows 7, bilindiği üzere Windows 10'a kıyasla hâlâ güçlü bir pozisyondaydı. Haziran 2019'da Windows 7, %35,38'lik bir hisseye sahipken Windows 10 ise %45,7'lik bir dilime sahipti. Bir ay sonra Windows 7'nin hissesi, %31,83'e gerilerken Windows 10'un hissesi, %48,86'ya yükselmişti. ComputerWorld'e nazaran bu geçiş, kişisel bilgisayar pazarının Windows 7'deki hissesini aylık olarak gösteren ikinci değerli düşüş.

Microsoft'un Windows 7 kullanıcılarını işletim sisteminin dayanağının sona ermesi konusunda uyarmaya başlamasından dolayı Windows 10'a geçiş hızlanmış olabilir. Yeniden de Windows 7, yıllar içinde hissesini sabit tutarak büyük bir kullanıcı kitlesinin en sevdiği işletim sistemi olma özelliğini tüm dünyaya gösterdi. Bu ayın Windows pazarındaki genel Windows 7 hissesi, ComputerWorld'e nazaran işletim sisteminin neredeyse iki yaşında olduğu 2011 yılının sonlarından bu yana görülmeyen bir sayı olması nedeniyle epey kıymetli.

Resmi olmasa da kabaca 61 milyon insanın Windows 7'den ayrıldığı ve 51 milyon kişinin Temmuz ayında Windows 10'a geçiş yaptığı belirtiliyor. Bu, tıpkı vakitte kıymetli bir istatistik çünkü Windows 10, bu yılın Ocak ayına kadar genel pazar hissesinde Windows 7'yi geçememişti.

Windows işletim sistemleri ortasında emsal bir durum daha evvel de yaşanmıştı. Windows XP, 2014 yılında hâlâ Windows 7 ve Windows 8'den daha popülerdi. Windows 7, hâlâ %31,83'lük bir hisseye sahip lakin birçok kullanıcı şu an yeni işletim sistemine geçiş yapmaya devam ediyor. İşletim sisteminin popülerliğini ne vakte kadar sürdüreceğini daima birlikte göreceğiz. Bir not olarak belirtelim; Microsoft, 2020'nin Ocak ayında Windows 7 dayanağını kesecek.

Başa dön tuşu