NASA, Ay Yüzeyine Göndereceği Taşıyıcıları Seçti

Dün açıklanan bir bildiride, NASA tarafından sağlanacak yüklerin, bilim araştırmaları ve NASA astronotlarının 2024’te Ay’a dönme çalışmaları için, belirlenen taşıyıcılar tarafından Ay’a taşınacağı belirtildi. Belirtilen misyonların yerine getirilmesi için NASA, toplam 253 milyon dolar kadar para harcadığını açıkladı. 

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, “Bu ticari iniş hizmeti sağlayıcılarını seçmemiz, ABD’nin on yıllar sonra Ay yüzeyine geri dönmesine ve Artemis Ay Keşif Programı’na yardım edecek büyük bir adım.” dedi. Bridenstine, “Gelecek sene, birinci bilim ve teknoloji araştırmamız Ay’ın yüzeyinde olacak ve bu da Ay'a ayak basan birinci bayan ve öteki misyonlarımız için ön ayak olacak. Bu ticari iniş servislerine yatırım yapmak, birebir vakitte Dünya yörüngesinin ötesinde ticari uzay iktisadı oluşturabilmek için güçlü bir adım.” diye kelamlarına devam etti. 

Başvuruların bir kesimi olarak her şirket, araçlarının özel donanımlarla donatılmasını önerdi. Ay’ın radyasyonunu ölçmek, taşıyıcının inmesi sırasında alacağı darbenin hesaplanması ve navigasyonla desteklenmesi bunlardan birkaçı. 

NASA’nın Bilim Heyeti Direktörü Thomas Zurbuchen, “Bu şirketlerle olan mutabakatımız, Ay’ımızın gizemlerini, güneş sistemimizi ve daha ötesini çözmemize imkan sağlayacak heyecan verici ticari iştiraklerin bir başlangıcıdır.” dedi. Thomas “Öğrendiklerimiz, sırf kainata bakış açımızı değiştirmekle kalmayacak, birebir vakitte Ay ve Mars’a insan gönderme vazifelerimiz için de bizi hazırlayacaktır.” diye ekledi. 

Başa dön tuşu