İnsanlar, Elon Musk’ın Kafalarını Delmesini İstiyor

Elon Musk’ın yeni teşebbüsü Neuralink, insan beyni ile makineler ortasında bağlantı kurmayı sağlamak istiyor. Engelli ya da felçli şahısların beyin gücüyle internete bağlanabilmesini, telefon ve bilgisayar kullanabilmesini sağlayabilecek usuller geliştiren firmanın projeleri, Elon Musk tarafından açıklandı.

Elon Musk, yaptığı açıklamalarda 2020 yılında gönüllüler ile testler yapmaya başlayacaklarını açıkladı. Akabinde internet, kobay olmak isteyenler ile doldu. 

“BEYNİMİ AL ELON”

Neuralink’in tek yapması gereken beyin ile irtibat kuracak birkaç ince irtibat teli kullanmak olsa da bu savlı arkadaş, bütün beynini işin içine katmaktan çekinmemiş.

Neuralink’in işvereni olan Max Hodak, ileride yapacakları çalışmada bedende hiç delik açmadan çalışmak istediklerini belirtiyorlar. Olağan bu insanları durduruyor mu? Hayır. Bakınız aşağıdaki arkadaş tam kendinden vazgeçmiş durumda: 

“Kendimi nerede bilim ismine feda edebilirim?” 

Tabii ki herkes bu kadar heyecanlı değil. Daha sakin yaklaşan, önlemi elden bırakmayan beşerler var. 

“Selam Musk! Neuralink, Amerikan Besin ve İlaç yönetimi tarafından onaylanınca beni insan deneklerinden biri olarak yaz.”

İnsanların bu tweetleri neden attığı, hedeflerinin ne olduğu kesin değil. Bunun altında gerçek bir bilim aşkı mı yoksa Musk’tan karşılık alıp bir anlık internet şöhreti yakalama isteği mi var bilinmiyor. Tekrar de insanların okuduklarını anlamamış olmaları daha mümkün. 

“@neuralink’te çalışacak kalibrede olmadığımı bilecek kadar zekalıyım lakin Neuralink’in üzerimde çalışması için gönüllüyüm.”

Başa dön tuşu