Türk Borsalarında Popüler Olan Kripto Paralar Belli Oldu

Çoğu beşere nazaran geleceğin para ünitesi olacağı düşünülen sanal paralar, kripto para olarak isimlendiriliyor. Kripto paralar internette kullanılmak üzere tasarlanmış, fizikî olarak var olmayan paralardır. Kripto paralar takas süreçlerinde kullanılabilirler. Çift harcama ve sahteciliği önlemek ismine kripto paralar kriptografi ismi verilen şifreleme yoluyla korunmaktadır. Bu sayede tıpkı kripto para ile fazla sayıda harcama yapmanın önüne geçilmektedir. 

Türk kripto para

Popüler Türk kripto paraları muhakkak oldu

2008 yılında birinci piyasaya sürülen kripto para Bitcoin’dir. Rastgele bir hükümet yahut otorite tarafından yönetilmeyen kripto paraların günümüzdeki çeşitliliği epey fazladır. Kripto paralar ülkelerin ekonomilerini etkilemezler ve kullanılan kripto para hesaplarına el konulması ve bu hesapların durdurulması mümkün değildir. 

Son 24 saatin bilgilerine nazaran Türk kripto para borsası, yaklaşık 614 milyon süreç hacmine sahip. Bu hacim Türk parasıyla yaklaşık 11.8 milyar yapıyor. Son günlerde, birkaç kripto paranın süreç hacmi epeyce dikkat çekiyor. Bu değişimin Türk kripto para borsasına da yansıdığı görüldü.  Audius, Türk borsalarının son 24 saatte en yüksek süreç hacmine sahip kripto parası oldu. Audius’un şu anki süreç hacmi yaklaşık 1.5 milyar Türk lirası.

Türk kripto para

En eski kripto para olan Bitcoin listede 578 milyon Türk lirası ile 4.sırada yer aldı.  Audius’un akabinde, 2. olarak 936 milyon süreç hacmiyle genelde sabit olarak üst sıralarda yer alan Tether(USDT) listede yerini aldı.Bitcoin’den bir evvelki üçüncü sırada, sürpriz bir kripto para yer alıyor. 633 milyon süreç hacmiyle listede yerini alan bu kripto para Keep Network(KEEP).

Listedeki geri kalan kripto paraların süreç hacmi 300- 400 milyon TRY civarında. Loopring (LRC), Ripple (XRP), Chiliz (CHZ), Orchid (OXT), AVAX ve GALA Top 10’da yerini almış başka paralar. Audius (AUDIO) fiyat tahliline bakalım. Audius son 24 saatte yaklaşık yüzde 70’lik bir yükseliş gerçekleştirdi. Tıpkı vakitte son bir ayda yaklaşık yüzde 150 üzere bir yükselişi mevcut. Bu da Bitcoin ve Ethereum üzere kripto paraları çok gerilerde bıraktığını gösteriyor. Audius 0,165 dolar ile 0,20 dolar ortasında süreç görüyordu.AUDIO/USDT’nin son 4 saatlik grafiğine nazaran, bu yükseliş 0,3650 dolara çıkarak büyük bir patlama yaşadı. Akabinde biraz gerileyerek 0,30 dolar civarında yer aldı.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu