Yenilenebilir Enerji, Elektrik Kesintilerine Son Verecek

Bu hafta yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar; ulaşım, ısıtma ve soğutma, tarım ve hayvancılık üzere bölümler başta olmak üzere tüm dalların yenilenebilir güce geçmesi durumunda ne olacağının bir simülasyonunu gerçekleştirdiler. 139 ülkeyi kapsayan ve 20 ayrı bölgede yapılan çalışmalarda araştırmacılar, yenilebilir güce geçmek için bir yol haritası çıkardılar. Çalışmada, ülkelerin 2030 yılına kadar yenilebilir güce geçme oranı ise %80 olarak açıklandı.

Stanford Üniversitesi Güç Enstitüsü'nden araştırmacılar, “Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak daha inançlı bir halde ve düşük maliyetli bir elektrik şebekesi ile tüm dünyanın %100 pak ve yenilenebilir güce geçmesinin teknik yahut ekonomik bir manisi yok. Bu tahlil, global ısınmayı ve her yıl dünya genelinde meydana gelen hava kirliliğine bağlı 4 milyon ile 7 milyon arasındaki ölümleri de önemli oranda azaltacak ve güç güvenliği sağlayacak” açıklamasında bulundular.

Yapılan bu araştırma, ABD’de yapılan ve çok enerjiyi su, buz ve yeraltına depolamayı öneren bu yüzden de hayli eleştirilen bir makaleye dayanıyor. Araştırmacılar, bu makaleye gelen tenkitleri de göz önüne alarak su, buz yahut yeraltına depolanmayan %100 pak ve yenilenebilir enerjiyi stabilize etmek için farklı tahlil yolları ürettiler.

Yapılan çalışma için araştırmacılar, iki hesaplamalı modelleme programıyla çalıştılar. Birinci program, 2050’den 2054’e kadar global hava örneklerini öngördü. Bu programla birlikte üretilebilecek yenilenebilir güç kaynaklarını daha evvelden varsayım ettiler. İkinci program ise ilk programdan elde edilen dataları, jeotermal güç santralleri, gelgit ve dalga aygıtları ve hidroelektrik güç santralleri üzere daha istikrarlı elektrik kaynakları tarafından üretilen güçleri içeren bir modelle birleştirdi. İki model ile takım, hem değişken güç kaynakları ile ne kadar güç üretebileceğini hem de değişkenlerin talepleri karşılamak için değişken enerjiyi ne kadar güzel dengeleyebileceğini varsayım edebildi.

Bu modellere nazaran incelenen 139 ülkede elektrik kesintileri yaşanmadı. Rüzgâr, su ve güneş gücünün hiç birinde elektrik kesintilerinin yaşanmaması, bu güç cinslerinin stabilitesine atıfta bulunuyor.

Araştırmacılar, yaptıkları bu senaryonun dünyanın şu anki güç tüketimiyle devam etmesine göre birim başına maliyet, sıhhat problemleri ve güç açısından maliyet dâhil olmak üzere maliyetin dörtte üçünü azaltacağını ortaya çıkardılar.

Başa dön tuşu