Uzaylı Araştırmalarına Yardımcı Olmak İster Misiniz?

2015 yılında dünya dışı istihbarat araması için kurulan Breakthrough Initiatives programı, radyo teleskobunun birinci üç yıllık datalarının tahlilini kapsayan iki evrak sundu. Batı Virginia’daki Green Bank Teleskobu’nu kullanan takım, yıldızların ortasındaki teknolojik aktivite için radyo sinyalleri yahut lazer parlamaları üzere ispatlar aradı.  

Takım, uzaylı ömrüne dair rastgele bir ispat bulamasa da Breakthrough Listen projesine ilgi duymak için bir sebep oluştu. Toplanan bütün bilgiler bir açık data arşivinde halka açık bir halde sunulacak. Dünya dışı ömür ile ilgili araştırmalara yardımcı olmak istiyorsanız Breakthrough Listen projesi sizlere kapısını açıyor. Breakthrough Listen projesinde vazife alan Dr. Danny Price, “Henüz bir delil bulamadık lakin bu dünya dışı bir hayat olmadığı manasına gelmez. Şimdi gerçek yere bakmamış yahut kâfi sinyalleri alacak derecede derine inememiş olabiliriz” dedi. 

Price ve kadro arkadaşlarının incelediği bilgiler, şu anda projenin internet sayfasından .csv formatıyla indirilebiliyor. Bu, projenin bu kadar fazla bilgi yayınladığı birinci paylaşım. Toplamda 1 petabyte boyutunda veri, şu an açık bilgi arşivinde indirilebilir durumda.

Başa dön tuşu