Uzay Çalışmaları Deneylerine Katılan Bir Adam, 3 cm Uzadı

Sputnik Haber Ajansı, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na gidecek olan kozmonotlar için geliştirilen teknolojilerin testten geçirildiği bir deneye katılan Fyodor D. takma isimli bireyle bir röportaj gerçekleştirdi. Moskova’da yaşayan Fyodor D., bu testler sırasında geçtiği evreleri ve bunun karşılığında ne kadar fiyat aldığını da anlattı.

İlk olarak 2 haftalık bir vazifeye katılan Fyodor D., toplumdan izole bir halde 4 şahısla birlikte 2 hafta boyunca bir müştemilatta kaldığını ve bu misyonun karşılığında günlüğü 10 bin rubleden, toplamda 140 ile 150 bin ruble (12 ile 13 bin TL) ortasında bir para aldığını söylüyor.

Bu testlere katılmak için hem ruhsal hem de fiziki olarak büsbütün sağlıklı olunması gerektiğini söyleyen Fyodor D., yaşadığı tecrübeden epey keyif aldığını ve boş vakti olduğu için buna devam etmek istediğini de söz ediyor.

Fyodor, birinci testten yaklaşık 1 yıl sonra bir teneffüs aygıtı testine girdi. Madencilerin kullanıma ek olarak kozmonotların da acil durumlarda kullanabileceği bu aygıtın testleri için de 60 bin ruble yani yaklaşık olarak 5.500 TL aldı.

Fyodor’un girdiği üçüncü test, kendisinde fizikî değişime sebep olan bir testti. Bu testte, kozmonotların omurgalarının gerilmesini önleyen yeni bir korse deneniyordu. Yerçekimsiz bir ortamda gerçekleştirilen bu testin sonunda Fyodor, uzunluğunun 178 cm’den 181 cm’ye yükseldiğini lisana getiriyor.

Bir sonradaki testte 5 gün boyunca bir tüpün içinde kaldığını söyleyen Fyodor, tüpe birinci girdiğinde huzur ile dolduğunu ve oldukça rahat ettiğini lakin 5 gün boyunca tüpün içinde hiç kıpırdamadan yatmanın epeyce güç olduğunu da söylüyor. Fyodor, bu test karşılığında da yaklaşık 70 bin ruble (6.300 TL) kazandığını söz ediyor.

Bu deneylerden sonra daha farklı ve daha güçlü testler için de çağrıldığını söyleyen Fyodor, bunun artısını ve eksisini yazdığında eksi tarafın daha ağır bastığını ve bu yüzden sonraki deneylere katılmayı reddettiğini söz ediyor.

Başa dön tuşu