Apple, iPhone Hackleyebilene 1 Milyon Dolar Verecek

Apple, rastgele bir iPhone ya da Mac hackleyebilene vereceği mükafatı 1 milyon dolara kadar çıkarttı. Bu da bir teknoloji şirketinin bu vakte kadar verdiği en büyük ödül oldu. Evvelce 200 bin dolar bedelindeki ödül, 5 katına çıkarak 1 milyona ulaştı. Alışılmış ki tek değişiklik mükafatın ölçüsünde gerçekleşmedi. Bundan evvel mükafatı sırf firmanın 'hata avı programı' üyeleri alabiliyordu fakat yeni uygulamayla birlikte herkes mükafattan yararlanabilecek.

Pazartesi günü Forbes'un yayınladığı habere nazaran Apple, tıpkı vakitte Mac aygıtları için de bir kusur avı başlatacak. Tıpkı vakitte watchOS ve Apple TV işletim sistemlerine de uzanacak olan bu kusur avı, Apple'ın güvenlik grubunun başı Ivan Krstic tarafından açıklandı.

Forbes'un açıklamalarına nazaran Apple, kusur avı programına katılanlara, iOS işletim sisteminin derinliklerine inmeye imkan veren 'geliştirici cihazları' veriyor. Yanılgı arayanlar da bu sayede işlemciyi durdurup bellekteki bilgilere ne olup ne bittiğini incelemek üzere süreçleri gerçekleştirebiliyor. Krstic, seneye başlayacak olan programın güvenlik takımına özel olmayacağını lakin iştirakçilerin resmi olarak başvurması gerektiğini belirtti.

iPhone hackleyene 1 milyon dolar

1 milyon dolar bedelindeki ödül, kernel hackleyebilen kullanıcılara verilecek. iPhone kullanıcısının telefonuna dokunmadan iOS işletim sisteminin merkezini hackleyebilen bireyler büyük mükafatın sahibi olacak. 1 milyon dolarlık mükafatın yanı sıra kullanıcı etkileşimi olmadan ağ saldırısı gerçekleştirebilen bireyler de 500 bin dolarlık bir ödül alacak. Tüm bunlara ek olarak yazılım yayınlanmadan evvel yazılımda bir açık bulan bireylere de %50 bonus verilecek.

Maor Shwartz'un Forbes'a söylediklerine nazaran bir açık, 1,5 milyon dolara kadar fiyatlara satılabiliyor. Örneğin kullanıcıların hiçbir halde telefonuna dokunmasını gerektirmeyen bir güvenlik açığı, devletlere çok büyük meblağlar karşılığında satılabiliyor. Bu araçlar son derece ender olduğu için yılda sırf bir ya da iki kere satılıyor.

Başa dön tuşu