Türk Bilim İnsanı, Alzheimer Tedavisine Kapı Araladı

Türk-Alman Üniversitesi Moleküler Biyoteknoloji Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Orkide Coşkuner-Weber, Alzheimer için yeni bir ilacın geliştirilebilmesini mümkün kılan araştırmalar sonucundan Amerikan Kimya Topluluğu'nun en bilinen ve bedelli Journal of Chemical Information and Modeling mecmuasına kabul edildi.

Derginin yayın hayatı boyunca birinci defa bilim bayanlarına adanan “Hesaplamalı Kimya Alanındaki Kadınlar” isimli sayısında bulunan Coşkuner-Weber, makalesini Alman bilim insanı Prof. Dr. Birgit Strödel ile hazırladı.

Alzheimer'a neden olan kimyasal mekanizmayı çözdüklerini söyleyen Orkide Coşkuner-Weber, yapılanları şöyle anlatıyor:

“Beyindeki bir sistemsiz protein olan ‘Amyloid-Beta’, vakitle Alzheimer hastalığına neden olabilen birtakım yapıları ortaya çıkarabiliyor. Sanayileşmiş bölgelerde yaşayan insanların beyinlerinde ‘bakır, çinko, demir geçiş metal iyonları’ daha fazla. Bunlar bir mühlet sora ‘Amyloid-Beta’ proteniyle etkileşime geçiyor. Bu da Alzheimer riskini arttırıyor. Özetle, kentteki insanlarda bu hastalığa yakalanma riski daha büyük. Alman bilim insanı Prof. Dr. Birgit Strödel ile bu kimyasal düzeneğin tam olarak nasıl geliştiğini araştırdık. Bu mekanizmayı çözdük ve makale yazıldı. Böylece bu hastalığın tedavisinde kullanılabilecek yeni bir ilacın da önü açılmış oldu. Türkiye’de bu bahiste çalışmalarımız da başladı. Makalenin saygın Journal of Chemical Information and Modeling’in ‘Bilimdeki Kadınlar’ özel sayısında yer almasından ötürü da gurur duyuyorum.”

Coşkuner'in akademik hayatına baktığımızdaysa epeyce başarılı olduğunu görebiliyoruz. Lisans ve doktarasını Almanya'nın Köln Üniversitesi'nde yapan Çoşkuner, içinde dünyanın en âlâ üniversitelerinden olan Stanford ve John Hopkins üniversitelerinin de yer aldığı birçok projede bulundu. Birtakım küresel şirketler için de araştırmalarını gerçekleştiren Orkide Coşkuner-Weber, şu anda çalışmalarını Türk-Alman Üniversitesi Moleküler Biyoteknoloji Bölümü’nde sürdürüyor.

Başa dön tuşu